fbpx

Jak dobrać karnisze?

18 grudnia 2023

|

Podgląd treści na blogu

Dobrze dobrane karnisze to klucz do estetycznego i komfortowego wnętrza!

Jak dobrać karnisze? Karnisz okazuje się być bardzo ważnym elementem wykończenia wnętrz. Aranżacja z wykorzystaniem dekoracji okiennych powinna być przemyślana, estetyczna oraz wygodna w użytkowaniu. Dopasowanie karniszy to klucz do tego, by uzyskać przytulne, jednolite wnętrze w konkretnym stylu, które za każdym razem będzie czarować domowników oraz gości. Sprawdź, na jakie aspekty trzeba koniecznie zwrócić uwagę, aby uzyskać piękne, wspaniałe wnętrze z gracją!

Zobacz również wpis: Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Jak dobrać karnisze? Zwróć uwagę na rodzaj karnisza!

Mnóstwo osób, które mają na głowie wykończenie wnętrza, remontują dotychczasowe mieszkanie, dom lub chcą wprowadzić małe, ale wielkie zmiany, zastanawiają się, jak dobrać karnisze. Pytanie to potrafi spędzić sen z powiek inwestora, ale również projektanta wnętrz. Pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego typu karnisza, a na rynku jest ich całkiem sporo.

Jak dobrać karnisze? Karnisz przysufitowy z zasłoną w ciemnym kolorze.

Szyna aluminiowa KS

Jako pierwsze polecają się szyny KS aluminiowe. Jest to w ostatnim czasie najpopularniejszy wybór. Dostępne są w wersji manualnej, jak i elektrycznej. Szyny zbudowane są z bardzo lekkiego aluminium, dzięki czemu ich podnoszenie i montaż jest bardzo prosty, szybki i nieskomplikowany. Instaluje się je zwykle na suficie przy użyciu specjalnych otworów montażowych. 

Zobacz również: Jak dobrać zasłony do koloru ścian?

Szyny KS malowane są proszkowo, aby cząstki farby zostały przyciągane do powierzchni szyny. Taka metoda zapobiega powstawaniu grudek, które w późniejszym czasie byłyby przeszkodą dla bezproblemowe poruszania się haczyków wewnątrz szyny.

Szyny KS charakteryzują się tym, iż mogą być bez problemu gięte. Świetnie wpisują się w wystrój prostej ściany z oknem, jak i przeszkleń narożnych, wnęk, wykuszy. 

Jak dobrać karnisze? Szyny KS mogą być mocowane na trzy sposoby. Pierwszy i najprostszy to instalacja szyny bezpośrednio na suficie, bez wcześniejszych przygotowań. Tak zamocowaną szynę widać, choć nie rzuca się zbytnio w oczy dzięki swojej minimalistycznej budowie.

Drugi sposób montażu to zamocowanie szyny na suficie, ale za specjalną maskownicą. Można do tego użyć elementy sztukateryjne, które również dodadzą uroku pomieszczeniu. 

Trzeci sposób montażu to instalacja w przygotowanej wcześniej wnęce sufitowej. Ten niewielki otwór na całej długości prowadzenia szyny pozwala na jej ukrycie, dzięki temu praktycznie nie widać zastosowanego karnisza. Decydując się na ten rodzaj montażu, automatycznie inwestor otrzymuje karnisz podtynkowy.

Jak dobrać karnisze drążkowe?

Nadal mnóstwo osób decyduje się na standardowe karnisze. Jest to powodowane wieloma czynnikami. Możliwe, że między oknem a sufitem jest zbyt duża przestrzeń, aby możliwe było zamocowanie karnisza na suficie. Możliwe, że inwestor nie planuje zmieniać całkiem charakteru swojego pomieszczenia, a jedynie chce zmienić karnisze na bardziej nowoczesne. W takiej sytuacji sprawdzą się karnisze drążkowe w nowoczesnym wydaniu.

Karnisze drążkowe są bardzo praktyczne. Montuje się je do ściany nad oknem. Doskonale nadają się do dekoracji wnętrz tradycyjnych, klasycznych, vintage, jak i minimalistycznych czy nowoczesnych. Wszystko zależy od estetyki konkretnego karnisza oraz materiału. Bardzo często spotykane są karnisze drewniane, które wprowadzają do wnętrza nieco naturalności i niesamowitego charakteru. Fantastycznie spisują się we wnętrzach klasycznych czy skandynawskich. 

Doskonałą opcją dla wnętrz nowoczesnych są innowacyjne karnisze drążkowe metalowe. Mogą mieć przekrój owalny, jak i kwadratowy. Dla każdego znajdzie się coś dobrego!

Zobacz również: Co zamiast karnisza nad okno?

Jak dobrać karnisze linkowe?

Jeśli pomieszczenie nie grzeszy metrażem, jednak znajduje się tam okno i inwestor chce powiesić firanę lub lekką, zwiewną zasłonkę, dobrym pomysłem będzie zamocowanie karnisza linkowego. W tym modelu zamiast stabilnego drążka drewnianego czy metalowego materiał wisi na lince. Jest to budżetowa wersja karnisza drążkowego polecana do kuchni na niewielkie okno czy do łazienki.

Dobierz karnisz względem kolorystyki

Kolor karnisza to kolejny istotny parametr, któremu warto poświęcić chwilę. W przypadku szyn KS można zdecydować się na każdy kolor — malowanie proszkowe umożliwia szybką i skuteczną zmianę barwy. Jednak w przypadku karniszy nie chodzi o to, aby mieć wymarzony kolor, a o to, by element ten był estetyczny, a jeśli trzeba — niewidoczny. Z tego powodu dla wnętrz klasycznych, nowoczesnych, gdzie sufit jest koloru białego, klienci najchętniej decydują się na karnisz w kolorze białym lub beżowym. Wtedy element ten nie wyróżnia się tak agresywnie na tle jasnego sufitu. Jeśli do czynienia mamy z wnętrzem nowoczesnym, ale ciemnym, loftowym, gdzie sufit jest koloru czarnego — najlepszym wyborem będzie karnisz koloru czarnego. 

W przypadku wnętrz tradycyjnych, klasycznych, skandynawskich, gdzie jest bardzo dużo drewna, naturalnych materiałów, można skorzystać z karniszy drążkowych w wersji drewnianej. Z pewnością doskonale podkreślą zamiłowanie do klasyki i drewna, które w wielu przypadkach okazuje się być najlepszym, najbardziej sprzyjającym człowiekowi materiałem.

Zobacz również: Do czego dobrać zasłony?

Rozmiar karnisza — tylko na okno, czy na całą ścianę?

Jak dobrać karnisze? Na jaki wymiar karnisza się zdecydować? Tak naprawdę każdy typ karnisza można wykonać na zamówienie, a więc wymiar można dostosować do wymagań klienta. Jednak nie tylko kwestia techniczna powinna się liczyć, ale również estetyczna.

Jeśli sufit zlokalizowany jest na wysokości do 50 cm od górnej części okna, warto zainwestować w karnisze sufitowe. Pozwolą one na dobranie tkaniny, która będzie pięknie zwisać od samego sufitu, aż po ziemię. W momencie, kiedy sufit znajduje się powyżej 50 cm nad oknem, najlepszym wyjściem będzie karnisz mocowany na ścianie. W tym przypadku klient ma do wyboru karnisz szynowy na ścianie lub karnisz drążkowy. Nie uda się wykonać karnisza we wnęce sufitowej.

Jak dobrać karnisze?Niezwykle istotna jest kwestia długości karnisza, która zależy od szerokości okna. W momencie, kiedy okno ma 200 cm szerokości, a ściana tylko 300 cm — najlepszym rozwiązaniem będzie wykonać karnisz na całą ścianę, aby tkanina zakryła całą powierzchnię. 

Inaczej ma się sytuacja, kiedy okno ma 200 cm, a sama ściana jest dużo większa, np. ma 600 cm. Wtedy są dwie opcje do wyboru. Inwestor może zdecydować się na karnisz, który wystaje po jednej i po drugiej stronie od 30 do 70 cm poza obrys okna. W ten sposób tkanina zawieszona na karniszu będzie miała gdzie “zaparkować” po rozsunięciu. Innym rozwiązaniem tej aranżacji jest wykonanie karnisza oraz uszycie tkaniny na całą ścianę. Inwestorzy bardzo często decydują się na taki zabieg, ponieważ współczesne tkaniny pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Mogą mienić się pod wpływem światła słonecznego i sztucznego, mogą idealnie pasować do wykorzystanych we wnętrzu kolorów.

Zobacz też: Jaka długość zasłon sprawdzi się najlepiej?

Karnisze manualne i elektryczne — Jak dobrać karnisze?

Wciąż bardzo popularne są karnisze manualne, ale nie da się ukryć, że to karnisze elektryczne zdominowały rynek. Nic w tym dziwnego — karnisze manualne dobrze spisują się na niewielkich powierzchniach, kiedy wiszą na nich stosunkowo luźne, delikatne, zwiewne tkaniny. Można je odsłonić jednym machnięciem ręki, bez siłowania się, bez niepotrzebnych nerwów.

Całkiem inaczej wygląda sytuacja, kiedy karnisz zajmuje całą ścianę, a na nim wiszą dość ciężkie zasłony i firany, których odsuwanie i zasuwanie trochę trwa, zabiera czas, ale i energię. Mając na uwadze taką aranżację, najlepszym wyjściem będzie zastosowanie karniszy elektrycznych, które potrafią bardzo ułatwić życie człowieka. Staje się bardziej komfortowe i wygodne dzięki mechanizmowi, pilotowi oraz specjalnej aplikacji, w której można zaprogramować godzinę odsuwania i zasuwania się zasłon czy firan w całym domu lub w konkretnym pomieszczeniu. 
Jak dobrać karnisze? Temat ten, dzięki rozwojowi technologii oraz licznym rozwiązaniom, jest bardzo szeroki. Warto pochylić się nad nim, przyjrzeć każdej opcji, sprawdzić, co będzie najlepiej pasowało do aranżacji wnętrz, a następnie dokonać najkorzystniejszego wyboru!

Zobacz naszą stronę: Karnisze elektryczne

Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!
autor wpisu
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.