fbpx

Co zamiast karnisza nad okno?

8 stycznia 2024

|

Podgląd treści na blogu

Co zamiast karnisza nad okno? Karnisz i zasłona w kolorze brąz.

Odkryj jak powiesić firanki bez karnisza.

Zastanawiasz się co zamiast karnisza nad okno? Gdy nie chcesz lub nie możesz zainstalować tradycyjnego karnisza drążkowego istnieje wiele alternatyw, które pozwolą Ci zawiesić firanki czy zasłony bez konieczności montażu karnisza. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania oraz sugestie dotyczące aranżacji okien bez użycia klasycznego karnisza.

Karnisz drążkowy odchodzi do lamusa

Karnisz drążkowy wciąż odgrywa kluczową rolę w wielu domach. Karnisz teleskopowy lub pojedynczy drążek osadzony na wspornikach jest niezmiennie najłatwiej dostępny w sprzedaży, a z jego montażem poradzi sobie niemal każdy. Jako widoczny element nad oknem stanowi ważny element dekoracyjny, który nie zawsze łatwo dobrać, w szczególności w minimalistycznych aranżacjach.

Ponadto, istnieje możliwość zamontowania alternatyw dla klasycznych karniszy, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy montaż tradycyjnego karnisza byłby utrudniony lub niemożliwy. Dobrze dobrane akcesoria do zawieszania zasłon i firan mogą znacznie ułatwić aranżację pomieszczenia.

Zobacz też: Jak zmierzyć karnisz?

Co zamiast karnisza nad okno? Aluminiowa szyna sufitowa KS.

Wśród wielu obecnych na rynku systemów zawieszenia dekoracji okiennej najpopularniejsze są szyny sufitowe KS. Szyna sufitowa KS nie rzuca się w oczy, z łatwością można ją montować zarówno do ściany, jak i do sufitu, a do jej zamocowania wystarczy niewielka ilość otworów, nawet gdy w grę wchodzi kilkumetrowy karnisz. Szynę KS można dowolnie giąć punktowo lub po łuku, co umożliwia tworzenie ciekawych aranżacji.

Firany bez karnisza na całą ścianę

Firany na całą ścianę to oczywisty wybór, gdy duże okna obejmują całą szerokość ściany. Jednak nawet w przypadku, gdy do zaaranżowania jest małe okno, specjaliści dekoracji okien, rekomendują aranżację całej ściany. W każdym przypadku system mocowania powinien być subtelny, niemal niewidoczny tak, by zasłony czy firany sprawiały wrażenie „samonośnych” dekoracji. Niezależnie od tego czy zastosowane zostaną szyny KS, czy nowoczesne karnisze elektryczne, chodzi o jedno – aby mechanizm był jak najmniej widoczny. Modne karnisze sufitowe to zatem te ukryte we wnęce, za maskownicą lub wpasowane w kolorystykę sufitu.

Zobacz też: Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Co zamiast karnisza nad okno? Elektryczne szyny aluminiowe.

Idąc z duchem czasu warto zrezygnować z karnisza i zdecydować się na zautomatyzowanie obsługi zasłon i firan. Elektryczne szyny aluminiowe wyposażone są w taśmę zębatą i rolki na kółkach i pobierają niewielką ilość prądu. Zaletą tego typu rozwiązań jest eliminacja uszkodzeń tkaniny, które wiążą się z manualną obsługą firan i zasłon. Ponadto, specjalna aplikacja mobilna umożliwia rozsuwanie i automatyczne zasłonięcie dekoracji okiennych o wybranej porze dnia.

Zobacz również: Karnisze elektryczne

Żaluzje i rolety zamiast firanek

Alternatywą dla firanek lub zasłon są żaluzje i rolety, które mogą stanowić funkcjonalną i estetyczną dekorację okien zamiast tradycyjnych rozwiązań. Możliwe jest też montowanie rolet i żaluzji na ścianie, na suficie lub bezinwazyjnie na ramie okiennej. Do żadnej z tych metod nie jest potrzebny karnisz. Do ściany i sufitu dekoracje okien montuje się przy pomocy kasety, haczyki natomiast stanowią wsparcie przy montażu na oknie bez wiercenia. Dobrze dobrana roleta może stanowić minimalistyczną alternatywę również w wersji elektrycznej. 

Niektórzy decydują się także na dekorację okna przy użyciu żaluzji, które osłaniają okna bez konieczności montażu karnisza. To jedno z najmodniejszych pomysłów na ozdobienie okna bez karnisza, które pasuje do nowoczesnych wnętrz.

Zobacz również: Jak zmierzyć okno?

Co zamiast karnisza nad okno? – podsumujmy!

Jak już wiesz zamiast tradycyjnego karnisza, istnieje wiele innych rozwiązań, które warto rozważyć przy aranżacji okien. Ozdobienie okna bez karnisza jest możliwe przy użyciu różnych metod, np. szyny KS w wersji manualnej lub elektrycznej. Jeśli preferujesz bardziej minimalistyczne rozwiązania, warto rozważyć montaż rolet i żaluzji. To proste i eleganckie rozwiązanie, które umożliwia zawieszenie osłon okien bez konieczności użycia karnisza. W ten sposób można ozdobić okno bez karnisza, zachowując jednocześnie schludny i estetyczny wygląd wnętrza. Dobrej jakości tkanina oraz pomysłowy sposób zawieszenia mogą przyczynić się do stworzenia efektownej dekoracji okna.

Zobacz również: Jak dobrać karnisze?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na firanki bez karnisza, czy też szukasz innych rozwiązań zamiast klasycznych dekoracji okien, ważne jest dostosowanie do stylu danego wnętrza. W przypadku okien bez karnisza, decydując się na firany czy zasłony, warto zwrócić się do specjalistów kompleksowej dekoracji okien, którzy odpowiednio dobiorą sposób zawieszenia do wymiarów okna oraz specyfiki danego pomieszczenia.

Średnia ocen użytkowników to 5 na podstawie 1 głosów.
autor wpisu
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.