fbpx

Firany Bez Prasowania
Na Wymiar

Jako specjalistom w dekoracji okien zawsze zależy nam nie tylko aby pięknie zaaranżować wasze okna ale także to my odpowiadamy za funkcjonalność tych dekoracji. Wśród wielu rozwiązań technicznych, naszym asem w rękawie są firany bez prasowania. W tej poświęconej im stronie, pokażemy jak działają oraz jak mogą wam pomóc na co dzień.

Firany Bez Prasowania
Na Okno W salonie i nie tylko

Czym są firany bez prasowania? Co powoduje że jego nie wymagają?

Firany bez prasowania to zwyczajnie typy firan tworzone w taki sposób aby ich struktura pomimo wyginania oraz składania nie załamywała się. Producenci tkanin uzyskują to na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich, jest splot inspirowany tym który najczęściej możemy spotkać w tkaninach lnianych. Chodzi o luźno plecioną tkaninę z dosyć grubych nici. Przy użyciu tych o wysokiej sprężystości oraz dzięki dużym przerwom w tych właśnie niciach tkanina powraca do pierwotnego kształtu nawet gdy bardzo chcemy ją pognieść. Bardzo często sam projekt tkaniny posiada w sobie zagnioty. Te więc które powstają w wyniku ich użytkowania bądź konserwacji całkowicie znikają na tle innych. To jak dany typ firan bez prasasowania uzyskuje takie właściwości piszemy w dalszej części tej strony.

Skontaktuj się z nami:

Podziel się swoją opinią na temat naszej strony!

Średnia ocen użytkowników to 5 na podstawie 2 głosów.

Bądź Eko i zyskaj rabat!

Zamów u nas zasłony lub firany do których produkcji użyto materiałów z recyklingu! W zamian za bycie świadomym konsumentem dostaniesz od nas rabat w wysokości 5 procent!

firany do pokoju

Dlaczego warto wybrać firanki nie wymagające prasowania?

W 21 wieku wszyscy żyjemy coraz szybciej. Coraz bardziej zdajemy również sobie sprawę, jak bardzo ważną rzeczą jest to aby spełniać się w rzeczach które uwielbiamy, zamiast poświęcać czas chociażby na sprzątanie w naszym domu. Czołowe firmy zajmujące się wyposażeniem domu tworzą swoje produkty tak aby ich konserwacja była możliwie szybka i prosta. Takie też więc powinny być firany. Każdy kto choć raz własnoręcznie prał dekoracje wie jak uciążliwe jest ich późniejsze prasowanie i układanie. Za każdym razem jest to z pewnością kilka dobrych godzin. Ten problem rozwiązują właśnie firany bez prasowania. Co więcej, praktycznie wszystkie z tych firan nie trzeba prać chemicznie. Nie musimy więc już jeździć z nimi do pralni. Cąły proces czysczenia firan bez prasowania ogranicza się więc do wrzucenia ich od pralki, wyjęcia oraz powieszenia. (To jak je prać opisujemy w dalszej sekcji tej strony) Proces ten dodatkowo przyśpiesza uszycie takich firan na fleksach. Dzięki nim, naszych firan baz prasowanie nie musimy nawet układać. Po prostu przed praniem wysuwamy haczyki z prowadnic a po wyciągnięciu je wkładamy. Więcej o firanach na fleksach dowiesz się tutaj.

Dowiedz się więcej na temat firanek szytych na wymiar

Zobacz co oferujemy w kwestii szytych na wymiar firanek i zasłon. Różne style, różne tkaniny, różne wnętrza. Łączymy wszystko wysoką jakością wykonania dekoracji. Skusisz się? 🙂

Nowoczesna lampa a w tle firany

Jakie firanki nie wymagają prasowania?

Jeżeli poszukujesz na okna swoich wnętrz firan bez prasowania stanie się to dużo łatwiejsze gdy będziesz wiedzieć jakie typy najczęściej mają właśnie takie właściwości. Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze z nich.

Firany linen-look

W ostatnim czasi super popularne stały się firanki linen-look czyli poliestrowa imitacja lnu. Swoją popularność zawdzięczają między innymi tym, że są idealną propozycją dla aktualnie dominujących stylów jak lofotwy, skandynawki i nowoczesny. Do wszystkich tych firany o lekkiej, niejednolitej strukturze sprawują się świetnie. Dokładnie taki jest len, jednakże jego konserwacja sprawia wiele kłopotów. Po pierwsze jego pranie musi być bardzo delikatne a prasowanie to dosłownie męczarnia. W przypadku firan linen look jest zupełnie na odwrót. Można je prać w pralce i co więcej są to właśnie dzięki swojej lekkiej strukturze firany bez prasowania.

Firany Z siatki

Również często wybieranymi firanami do wnętrz w różnych stylach są tak zwane siatki. Możecie znaleźć je w różnych rozmiarach oczek oraz grubości splotów nici kótre je towrzą. Jednakże najbardziej efektownymi są zazwyczaj te o dwóch oczkach ok 2x2cm. Podobnie jak linen look dzięki niezbyt zwięzłej strukturze praktycznie nie tworzą się na nich zagnioty. Również po praniu firany te możemy wieszać bez prasowania.

Firany haftowane

Jako, że haft na firankach zupełnie zmienia ich twardość i strukturę, tę niezwykle ozdobne firany bardzo często nie wymagają prasowania. Niezależnie od typu “bazy” na której został wykonany haft w bardzo wielu przypadkach na tyle wzmacnia on jej strukturę że po praniu i wyschnięciu na wisząco nie powstają jakiekolwiek zgnioty.

Firany Z woalu kreszowanego

Woal jest zdecydowanie najpopularniejszym typem firan w całej europie. Ta jego odmiana jest w procesie produkcji poddawana jak sama nazwa wskazuje gnieceniu termicznemu. Dzięki temu powstają malutkie prążki które powodują, że firanka jest mniej przezierna. A przy okazji te produkcyjne zagniecenia powoduje że te które powstają w procesie konserwacji zlewają się ze struktura tkaniny czyniąc ja firanką bez prasowania.

Tak jak pisaliśmy na początku firany bez prasowania z reguły możemy prać w pralce oraz do ich wstępnego wysuszenia użyć suszarki bębnowej. Aby pozbyć się większości brudów, przed praniem warto je wymoczyć w ciepłej wodzie oraz płynie (proszek może spowodować przebarwienia) przez około 1h. Warto jednak pamiętać aby ustawić możliwie najniższą temperaturę która nie przekracza 40 stopni prania gdyż zbyt wysoka może uszkodzi włukana poliestrowe. Oczywiście można je także oddać do czyszczenia chemicznego, jednakże z perspektywy szybkiego czyszczenia w domu jest to dosyć czasochłonne. W zależności od systemu zawieszania, pozbywamy się wszystkich ruchomych elementów, które mogą podczas prania spowodować zaciągnięcia na tkaninie.Sposób konserwacji każdego z systemów zawieszenia opisujemy dokładnie na poświęconej mu stronie. Po ponownym “uzbrojeniu” firan, wystarczy że powiesimy je i zostawimy do wyschniacia. Jeżeli jednak będziemy chcieli specjalnie ułożyć dekoracje ważne aby delikatnie prasować je na najniższej temperaturze. Można także użyć do tego tylko i wyłącznie pary. Będzie to dużo bezpieczniejsze dla firan.

Skontaktuj się z nami:

Średnia ocen użytkowników to 5 na podstawie 2 głosów.
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.