fbpx

Jaka długość zasłon sprawdzi się najlepiej?

18 stycznia 2024

|

Podgląd treści na blogu

Dekoracja okien to sztuka, nadająca pomieszczeniu wyjątkowej elegancji i charakteru. Osłona okien pełni też praktyczne funkcję, regulując ilość wpadającego do wnętrza światła, izolując też przez hałasem i temperaturą.  Aranżując przestrzeń, musimy zdecydować czy zasłony będą do parapetu, za parapet, do podłogi, a może skusimy się na zasłony leżące na podłodze. Jak dobrać długość zasłon? Przeczytaj jakie aspekty należy uwzględnić decydując jaka długość zasłon sprawdzi się u nas najlepiej.

Zasłony mierzy się od karnisza do podłogi lub parapetu. Zatem, aby wiedzieć jak długie powinny być zasłony sprawdzi się najlepiej, konieczna jest z wiedza na jakiej wysokości zamontowany będzie karnisz. Długość zasłon może zależeć od typu zasłon, jakie chcemy zastosować. Zasłony na szelkach mierzymy inaczej niż zasłony na haczykach. Przy klasycznych żabkach i haczykach zasłony powinny być zazwyczaj o 1–1,5 cm dłuższe. Bez względu na rodzaj zasłon bez wątpienia najlepszą opcją są zasłony na wymiar, wówczas nie musisz się martwić jaka długość zasłon sprawdzi się najlepiej. Wszystkim zajmą się eksperci w dziedzinie dekoracji okien.

Zobacz też: Firanka do parapetu czy za parapet?

jak dobrać długość zasłon

Zasłony do parapetu

Dobierając długość zasłon do parapetu, musimy ustalić odległość karnisza od linii parapetu. W przypadku, gdy powierzchnia parapetu jest użytkowa (np. w kuchni) warto zdecydować się na zasłony sięgające powyżej linii parapetu. Jak dobrać długość zasłon? Decydując się na zasłony dłuższa o kilka centymetrów od wysokości do parapetu należy uwzględnić sposób montażu karnisza tak, by blat parapetu nie wystawał brzydko zza zasłonki.

Zobacz też: Jak zmierzyć karnisz?

Proste zasłony do podłogi

Zasłony do podłogi wcale nie kończą się równo z jej powierzchnią. Często zasłony sięgają 1 cm nad podłogę i jedynie muskają posadzkę. Jest to tzw. efekt „kiss the floor”, który sprawia, że dekoracja okna prezentuje się niezwykle lekko. Taka długość zasłon niweluje też ryzyko zabrudzeń dolnej części zasłony, sprawdzając się szczególnie w przypadku jasnych tkanin. Częściej jednak zasłony uszyte są z odpowiednim zapasem, który daje bezpieczeństwo w przypadku, gdy zasłony po praniu skurczą się. Optymalny zapas wynosi 5–8 cm i sprawia, ze zasłony miękko spoczywają na podłodze bez efektu ciężkości.

Odpowiednia długość zasłon leżących na podłodze

Zasłony leżące na podłodze ocieplają wnętrze, całkowicie je zaciemniając. Na te długie zasłony świetnie nadaje się miękki welur – zarówno ten o krótkim jak i długim włosiu. Jaka powinna być długość zasłon, leżących na podłodze? Jak dobrać długość zasłon? Ilość tkaniny na posadzce powinna być proporcjonalna do wysokości pomieszczenia, np. we wnętrzach o wysokości ok. 3 metrów materiał leżący na podłodze powinien mieć długość 15–20 cm. Wysokie pomieszczenia, w których same okna mają 4 m wysokości wymagają zasłon dłuższych o 30 cm, a nawet odrobinę więcej. Mankamentem tej długości zasłon jest ich gniecenie się i brudzenie dolnej części tkaniny. Warto więc raz na 2 tygodnie porządnie odkurzyć leżący na podłodze materiał.

Zobacz też: Zasłony leżące na podłodze

Komfort codziennego użytkowania długich zasłon

Zaciemniające zasłony delikatnie dopełniają dekorację okna, stanowiąc zarazem funkcjonalną osłonę, regulującą ilość wpadającego do wnętrza światła. Nie wystarczy tutaj wybór odpowiedniej tkaniny. Zasłony zaciemniające nie będą spełniać swojej funkcji, jeśli będą za krótkie lub źle zamontowane. Dlatego tak ważne jest dokładne zmierzenie wnęki okiennej oraz zastosowanie karniszy sufitowych. Warto wspomnieć, że odpowiednia długość zasłony będzie miała także wpływ na funkcjonalność zasłon akustycznych i termicznych zasłon.

Zobacz też: Zasłony na fleksach

Marszczenie, a szerokość zasłon

Mówiąc o tym jaka długość zasłon będzie odpowiednia do danej aranżacji nie sposób nie wspomnieć o ich szerokości. Jak dobrać długość zasłon? Aby obliczyć szerokość zasłon należy wziąć pod uwagę szerokość okna oraz ilość i rodzaj marszczeń. Właściwą praktyką jest, aby szerokość materiału była dwukrotnie lub trzykrotnie większa niż szerokość szyny, co zapewni naturalne i eleganckie marszczenie. Możesz wybrać subtelne marszczenia, przyjmując proporcję 1:1,5, lub zdecydować się na bardziej intensywny efekt, stosując proporcję 1:3, co stworzy gęste marszczenie firany. Warto mieć na uwadze, że im większa liczba marszczeń, tym szerszy powinien być materiał na zasłony. W przypadku tradycyjnych zakładek w proporcji 1:2 na długość 2-metrowego karnisza, konieczne będzie zakupienie 4 metrów tkaniny.

Zobacz też: Marszczenie firan – najnowsze trendy w dekoracji okien

karnisze białystok - zasłony na karniszu, jak dobrać długość zasłon

Jak dobrać długość zasłon? – podsumujmy!

Najkorzystniejszym wyborem w kwestii długości zasłon jest wybranie tkaniny sięgającej aż do podłogi. We współczesnych realizacjach jest to bardzo pożądane, ponieważ długie zasłony do podłogi prezentują się niezwykle elegancko i ponadczasowo. Tkanina, która zaczyna się tuż przy suficie, a kończy zaraz przy podłodze, prezentuje się bardzo nowocześnie i optycznie powiększa pomieszczenie. Całość wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie, zasłona spływająca od sufitu do podłogi nadaje pomieszczeniu gracji i sprawia, że staje się ono niezwykle piękne i ponadczasowe.

Wybierając zasłony nie zapomnij o dodatkowym materiale na dolnej i górnej części zasłony, która umożliwi dostosowanie długości już po zawieszeniu. Korekta wysokości zasłony może się bowiem odbyć jedynie przez skrócenie zbyt długiej zasłony, nigdy na odwrót.

Rzuć okiem: Jak mierzyć okna pod rolety rzymskie?

Średnia ocen użytkowników to 5 na podstawie 1 głosów.
autor wpisu
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.