małe logo małgorzata dekoracja i automatyka
+48 601 782 190

Jak mierzyć okna pod rolety rzymskie? Poradnik młodego dekoratora :)

10 sierpnia 2020

Podgląd treści na blogu

Jak mierzyć okna 🙂 Banalne, a jednak pierwsze kroki w dekoracji okien mogą zniechęcić nawet najbardziej wytrwałych. Gdybyśmy na początku drogi mogli skorzystać z doświadczenia kogoś z większym stażem? – na pewno by nam to pomogło uniknąć kilku niespodzianek. Cóż, bogatsi o doświadczenie chcemy podzielić się naszą wiedzą z zakresu pobierania wymiarów pod rolety rzymskie.

Jak mierzyć okna - roleta rzymska

Czego będę potrzebować?

Oczywiście, wszystko zależy od wymiarów okna. Jeśli jest duże, to może być problem z pobraniem wymiaru. Przyda się wtedy drabina. Posiadanie drabiny będzie potrzebne w większości prac związanych z dekoracją więc jest to sensowna inwestycja. Duża ilość naszych realizacji dotyczy rolet rzymskich montowanych do sufitu, więc dla nas to typowy must have kiedy jedziemy dokonać pomiarów.

Kolejną rzeczą jest miara. Jakiej długości? Wystarczy taka o długości 5 metrów. Zdarza się, że potrzebna jest dłuższa, ale to raczej przy dużych realizacjach hotelowych. Do pracy z klientem indywidualnym 5 metrowa miara w zupełności wystarczy.

Co jeszcze? Warto posiadać notes w którym będziemy zapisywać wymiary. Jeśli notes to także ołówek 🙂 No i chyba najważniejsze – polecamy dokonywać pomiarów w minimum dwie osoby. Dlaczego? Po pierwsze, często robi się pomiary w trudno dostępnych miejscach i warto mieć kogoś kto przytrzyma i pomoże w ich pobraniu. Po drugie to zawsze raźniej i bezpieczniej, a po drugie – w momencie kiedy jedna osoba pobiera wymiary, druga może je zapisywać w notesie – to bardzo przyspiesza pracę.

Okno kwadratowe – jak je poprawnie zmierzyć?

Okna w kuchni różnią się oczywiście wymiarami, ale ich odpowiednie udekorowanie nie jest wcale takie trudne. Warto pamiętać o kilku wskazówkach, żeby uzyskać zaskakująco dobry efekt. Opisane poniżej przykłady, to konkretne nasze realizacje, które zobrazowane za pomocą Przykładu 1 i 2, pomogą lepiej zrozumieć o czym mowa.

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że jeżeli montujemy rolety rzymskie do ściany nad oknem, wyliczamy minimum 30 centymetrów zapasu. Dlaczego? Roleta, zamocowana z mniejszym zapasem u góry, może nie „chować” się całkowicie nad oknem. To może powodować problemy z otwieraniem okna do wewnątrz, na oścież. Zapas pozwoli na swobodne korzystanie z okna.

Standardowo, „dajemy” od 6 do 10 centymetrów zapasu z lewej i prawej strony – czyli do wymiaru szerokości tkaniny rolety dodajemy w sumie od 12 do 20 centymetrów (wynikające z rozmiaru okna). Zapas w tym miejscu służy względom estetycznym i funkcjonalnym. Mniej niż 6 cm zapasu, może nie zapewniać nam pożądanej prywatności.

Jak mierzyć okna

Kwestia parapetu. Trzymajmy się tutaj jednej zasady – jeżeli jest – to roleta do parapetu. Jeżeli go nie ma – dodajmy 10 cm poniżej okna (lub więcej). Zapewni to komfort użytkowania rolety. Będzie też praktyczna ze względu na możliwość dokładnego zasłonięcia okna. W zależności od rodzaju tkaniny, może się to przydać np. w upalny dzień lata.

Podwójne okno z drzwiami balkonowymi – Jak mierzyć okna w salonie

Salony w polskich domach to typowy miszmasz. Z pośród wielu rozwiązań wybraliśmy do opisu te najbardziej popularne w naszych domach. Przykład 3 pokazuje typowe rozwiązanie w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym. Przy tego rodzaju oknach, polecamy montaż rolety rzymskiej do sufitu. Dlaczego? Często odstęp między oknem, a sufitem wynosi mniej, lub nieco więcej niż 30 centymetrów. Żeby zachować funkcjonalność rolety zalecamy minimum 30 cm.

Jest jeszcze jeden powód. Wykonanie montażu do sufitu mocno urozmaici pomieszczenie, nada mu przytulności oraz poczucia komfortu. Ważne jest żeby rolety były dzielone. Roleta na drzwi balkonowe powinna sięgać do samej podłogi, natomiast roleta na oknach – do parapetu bądź, jeżeli nie ma parapetu, 10 cm poniżej okna.

Rozwiązanie zobrazowane na Przykładzie 4 pokazuje okna w salonie w nowoczesnym budynku. Tutaj, roleta powinna sięgać od sufitu do podłogi – dla najlepszego efektu.

Jak mierzyć okna

Coś dla średniozaawansowanych – Jak mierzyć okna przy montażu rolety rzymskiej do ramy okiennej

Zasada montażu rolety rzymskiej z Przykładu 5 jest podobna do wcześniej opisanych przypadków. W zależności czy okno ma parapet czy nie, roleta powinna sięgać do parapetu lub 10 centymetrów poniżej okna.

Inną sprawą jest montaż do ramy okiennej. WAŻNE! Zwróć uwagę na to czy okna są nowe. Jeśli tak, radzimy i polecamy montaż bezinwazyjny ze względu na to, że często okna są objęte gwarancją producenta. Każda ingerencja w ich strukturę może doprowadzić do ich uszkodzenia i pozbawić okna gwarancji!

Jeśli zdecydowałeś się na montaż rolet do ramy okiennej, będzie potrzebne pobranie wymiaru szyby. Do niego trzeba będzie dodać z lewej i prawej strony szyby, odległość od klamki okiennej do krawędzi szyby. Na przykład. Jeżeli rama okienna ma 15 centymetrów, a klamka 5 cm i jest zamontowana na środku to: od 15 cm odejmujemy 5, zostaje 10 – dziesięć centymetrów dzielimy na dwa czyli zostaje nam 5. Roleta ma zasłaniać 5 cm z lewej i prawej czyli w sumie 10. Dodajemy ten wymiar do wymiaru szyby i gotowe.

Lepiej obrazuje to ostatnia grafika przed sekcją komentarzy 🙂

Mierzenie okien
Jak mierzyć okna
Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!
Skontaktuj się z nami:
Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Zuza Kmieciak
Zuza Kmieciak
09/04/2022
Jestem bardzo zadowolona ze współpracy, pani Małgorzata wraz z synem pomogli wybrać tkaniny idealnie odpowiadające projektowi i potrzebom, wszystko zostało wymierzone i zainstalowane pod wymiar. Efekt jest naprawdę piękny :) Doceniam za indywidulane podejście do klienta. Z całego serca polecam!
Patrycja
Patrycja
08/04/2022
Pełen profesjonalizm i bardzo dobry kontakt, serdecznie polecam!
Aleksandra Sowińska
Aleksandra Sowińska
06/04/2022
Jestem architektem wnętrz. Z Panią Małgorzatą każda realizacja wyszła idealnie. Szukałam firmy, która broni się jakością swojej usługi i posiada duży wybór materiałów. Pani Małgorzata pojawia się na inwestycji w celu pomiaru a nawet zabiera wybrane próbki. Inwestorzy cenią sobie profesjonalne podejście.
Monika Z
Monika Z
30/03/2022
Super szybka realizacja. Szeroki wachlarz materiałów. Fachowe wykonanie i montaż. Zasłony wyglądają elegancko i z powodu, że pełnią funkcję ściany w gabinecie kosmetycznym wprawiają klientki w zachwyt. Polecam współpracę 👌
Dobrochna Niezgoda
Dobrochna Niezgoda
29/03/2022
Pani Małgorzata robi bardzo dobre pierwsze wrażenie, osoby rzetelnej, zaangażowanej i znającej się na temacie. Jednak to niestety tylko pierwsze wrażenie. Montaż naszych karniszy i zasłon opóźnił się o dwa miesiące. W między czasie bardzo ciężko było się z Panią Małgorzatą skontaktować i czegokolwiek dowiedzieć. Kilka razy mówiła że już gotowe i że przyjeżdzają, po czym w umówiony dzień na pytanie o której będzie dostawałam odpowiedzieź że jednak nie będzie. Wymówki były na początku że mąż chory, potem że dostawca nie wysłał materiału, potem że ktoś tam kłamie, a prawda była niestety taka że Pani Małgorzata umawiała się ze mną na montaż chociaż wiedziała że zasłony nie są jeszcze uszyte. Finalnie okazało się że uszyte zasłony są za krótkie (prosiłam żeby troszkę leżały na podłodze a nie wisiały) a górą wystają fatalne plastikowe wieszaczki i niestety rezultat jest taki że nie zaciemniają pokoju tak jak było w planie bo i górą i dołem wpada światło. Po zamontowaniu karniszy i zasłon Pani Małgorzata jednak znalazła czas na kontakt z klientem i codziennie nękała mnie (oraz mojego partnera) telefonami i mailami z pytaniem kiedy dostanie zapłatę za usługę. Zasłony wiszą, wyglądają jak wyglądają, niesmak pozostanie na długo. Nie polecam.
Marcin Marciniak
Marcin Marciniak
09/03/2022
Zdecydowałem się na zakup firan oraz zasłon w firmie pani Małgorzaty. Nie jest to firma najtańsza na rynku natomiast rozumiem, że za jakość trzeba płacić. Po realizacji zlecenia jestem naprawdę zadowolony, przede wszystkim czas (bardzo szybki) wykonania i oczywiście sam efekt końcowy, dla mnie rewelacja, goście, odwiedzający również podzielają moją opinię. Udało się również dogadać w kwestii samego transportu, karnisz miał 5 metrów także nie każdy dysponuje autem do przewozu takich rzeczy. Polecam, myślę, że chętnie wrócę zlecać kolejne projekty.
Katarzyna Jankowiak
Katarzyna Jankowiak
02/03/2022
Jestem bardzo zadowolona zarówno z obsługi jak i efektu końcowego. Czas realizacji zgodny z umową. Cena nie należy do niskich, ale warto było.
Leszek Błaszyk
Leszek Błaszyk
18/02/2022
Czekałem na swoje firany i zasłony dość długo. Firany były różnej długości a zasłony źle uszyte. Pani Małgorzata przyjechała stwierdziła, że tak nie może być i zabrała całość do poprawki. Po 2 tygodniach przywiozła poprawione firany natomiast zasłony prasowała żelazkiem parowym. Ok jakoś to wyglądało, ale po 2-3 godzinach materiał zasłony wrócił do pierwotnej formy. Pani Małgorzata już od nas telefonów nie odbiera.
Cia Paty
Cia Paty
16/02/2022
Bardzo fachowa obsługa zespołu Pani Małgorzaty. Firanki,zasłony uszyte i zawieszone bardzo szybko a efekt jaki robią na oknach jest świetny🌟
Jakub Kulig
Jakub Kulig
16/02/2022
Gorąco polecam firmę Małgorzata. Robią robotę warta swojej ceny. Karnisze i rolety rzymskie zamontowane perfekcyjnie, a później powieszone firanki wyglądają obłędnie.
autor wpisu
Przewiń do góry
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć. Nazywam się Małgorzata Kaczmarek. Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.