fbpx

Jak mierzyć okna pod rolety rzymskie? Poradnik młodego dekoratora :)

10 sierpnia 2020

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Dobra
Na podstawie 145 opinii
Paweł D
Paweł D
Profesjonalna i miła obsługa. Doskonałe firany i zasłony. Paweł Dobski
elabosa
elabosa
Fachowe i profesjonalne podejście do klienta 😊. Efekt końcowy 👍. Polecam 🤗.
Wojciech Mucha
Wojciech Mucha
Zasłony z klasą! Piękne, stylowe, zmieniają wystrój na wyjątkowe miejsce! Polecam
Kasia Wieczor
Kasia Wieczor
Przepiękne lniane zasłony :)
Joanna Jozwiak
Joanna Jozwiak
Bardzo ładne firany i zasłony . Polecam:)
Sylwia Rutkowska
Sylwia Rutkowska
Właśnie o taki efekt mi chodziło, a to dzięki Pani Małgorzacie i jej załodze! Zasłona zaciemniająca- zdjęcia robione w ciągu dnia. Niestety nie jestem w stanie uchwycić całej okazałości okna wraz z zasłona od wewnątrz. Pełen profesjonalizm, baaardzo polecam.

Podgląd treści na blogu

Jak mierzyć okna 🙂 Banalne, a jednak pierwsze kroki w dekoracji okien mogą zniechęcić nawet najbardziej wytrwałych. Gdybyśmy na początku drogi mogli skorzystać z doświadczenia kogoś z większym stażem? – na pewno by nam to pomogło uniknąć kilku niespodzianek. Cóż, bogatsi o doświadczenie chcemy podzielić się naszą wiedzą z zakresu pobierania wymiarów pod rolety rzymskie.

Jak mierzyć okna - roleta rzymska

Czego będę potrzebować?

Oczywiście, wszystko zależy od wymiarów okna. Jeśli jest duże, to może być problem z pobraniem wymiaru. Przyda się wtedy drabina. Posiadanie drabiny będzie potrzebne w większości prac związanych z dekoracją więc jest to sensowna inwestycja. Duża ilość naszych realizacji dotyczy rolet rzymskich montowanych do sufitu, więc dla nas to typowy must have kiedy jedziemy dokonać pomiarów.

Kolejną rzeczą jest miara. Jakiej długości? Wystarczy taka o długości 5 metrów. Zdarza się, że potrzebna jest dłuższa, ale to raczej przy dużych realizacjach hotelowych. Do pracy z klientem indywidualnym 5 metrowa miara w zupełności wystarczy.

Co jeszcze? Warto posiadać notes w którym będziemy zapisywać wymiary. Jeśli notes to także ołówek 🙂 No i chyba najważniejsze – polecamy dokonywać pomiarów w minimum dwie osoby. Dlaczego? Po pierwsze, często robi się pomiary w trudno dostępnych miejscach i warto mieć kogoś kto przytrzyma i pomoże w ich pobraniu. Po drugie to zawsze raźniej i bezpieczniej, a po drugie – w momencie kiedy jedna osoba pobiera wymiary, druga może je zapisywać w notesie – to bardzo przyspiesza pracę.

Rolety rzymskie Poznań – Manualne >> Zobacz <<

Okno kwadratowe – jak je poprawnie zmierzyć?

Okna w kuchni różnią się oczywiście wymiarami, ale ich odpowiednie udekorowanie nie jest wcale takie trudne. Warto pamiętać o kilku wskazówkach, żeby uzyskać zaskakująco dobry efekt. Opisane poniżej przykłady, to konkretne nasze realizacje, które zobrazowane za pomocą Przykładu 1 i 2, pomogą lepiej zrozumieć o czym mowa.

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że jeżeli montujemy rolety rzymskie do ściany nad oknem, wyliczamy minimum 30 centymetrów zapasu. Dlaczego? Roleta, zamocowana z mniejszym zapasem u góry, może nie „chować” się całkowicie nad oknem. To może powodować problemy z otwieraniem okna do wewnątrz, na oścież. Zapas pozwoli na swobodne korzystanie z okna.

Standardowo, „dajemy” od 6 do 10 centymetrów zapasu z lewej i prawej strony – czyli do wymiaru szerokości tkaniny rolety dodajemy w sumie od 12 do 20 centymetrów (wynikające z rozmiaru okna). Zapas w tym miejscu służy względom estetycznym i funkcjonalnym. Mniej niż 6 cm zapasu, może nie zapewniać nam pożądanej prywatności.

Jak mierzyć okna

Kwestia parapetu. Trzymajmy się tutaj jednej zasady – jeżeli jest – to roleta do parapetu. Jeżeli go nie ma – dodajmy 10 cm poniżej okna (lub więcej). Zapewni to komfort użytkowania rolety. Będzie też praktyczna ze względu na możliwość dokładnego zasłonięcia okna. W zależności od rodzaju tkaniny, może się to przydać np. w upalny dzień lata.

Podwójne okno z drzwiami balkonowymi – Jak mierzyć okna w salonie

Salony w polskich domach to typowy miszmasz. Z pośród wielu rozwiązań wybraliśmy do opisu te najbardziej popularne w naszych domach. Przykład 3 pokazuje typowe rozwiązanie w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym. Przy tego rodzaju oknach, polecamy montaż rolety rzymskiej do sufitu. Dlaczego? Często odstęp między oknem, a sufitem wynosi mniej, lub nieco więcej niż 30 centymetrów. Żeby zachować funkcjonalność rolety zalecamy minimum 30 cm.

Jest jeszcze jeden powód. Wykonanie montażu do sufitu mocno urozmaici pomieszczenie, nada mu przytulności oraz poczucia komfortu. Ważne jest żeby rolety były dzielone. Roleta na drzwi balkonowe powinna sięgać do samej podłogi, natomiast roleta na oknach – do parapetu bądź, jeżeli nie ma parapetu, 10 cm poniżej okna.

Rozwiązanie zobrazowane na Przykładzie 4 pokazuje okna w salonie w nowoczesnym budynku. Tutaj, roleta powinna sięgać od sufitu do podłogi – dla najlepszego efektu.

Jak mierzyć okna

Coś dla średniozaawansowanych – Jak mierzyć okna przy montażu rolety rzymskiej do ramy okiennej

Zasada montażu rolety rzymskiej z Przykładu 5 jest podobna do wcześniej opisanych przypadków. W zależności czy okno ma parapet czy nie, roleta powinna sięgać do parapetu lub 10 centymetrów poniżej okna.

Inną sprawą jest montaż do ramy okiennej. WAŻNE! Zwróć uwagę na to czy okna są nowe. Jeśli tak, radzimy i polecamy montaż bezinwazyjny ze względu na to, że często okna są objęte gwarancją producenta. Każda ingerencja w ich strukturę może doprowadzić do ich uszkodzenia i pozbawić okna gwarancji!

Jeśli zdecydowałeś się na montaż rolet do ramy okiennej, będzie potrzebne pobranie wymiaru szyby. Do niego trzeba będzie dodać z lewej i prawej strony szyby, odległość od klamki okiennej do krawędzi szyby. Na przykład. Jeżeli rama okienna ma 15 centymetrów, a klamka 5 cm i jest zamontowana na środku to: od 15 cm odejmujemy 5, zostaje 10 – dziesięć centymetrów dzielimy na dwa czyli zostaje nam 5. Roleta ma zasłaniać 5 cm z lewej i prawej czyli w sumie 10. Dodajemy ten wymiar do wymiaru szyby i gotowe.

Lepiej obrazuje to ostatnia grafika przed sekcją komentarzy 🙂

Mierzenie okien
Jak mierzyć okna
Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!
autor wpisu
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.