fbpx

Montaż karnisza – jak to zrobić, jakie odległości zachować i jaka będzie tego cena?

15 czerwca 2021
Urządzając nasze mieszkanie lub dom, skupiamy się na każdym szczególe. Chcemy, aby usługodawcy wywiązali się ze swoich zadań na jak najwyższym poziomie. W zależności od konkretnych rodzajów karniszy lub szyn karniszowych, ich montaż będzie się różnił. Jak zamontować karnisz? Ile kosztuje montaż karnisza? Karnisz montowany do ściany czy do sufitu? Im większa będzie nasza świadomość w temacie montażu karniszy, tym lepiej skontrolujemy poziom usługi, profesjonalizm no i oczywiście… cennik fachowców.

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Dobra
Na podstawie 145 opinii
Paweł D
Paweł D
Profesjonalna i miła obsługa. Doskonałe firany i zasłony. Paweł Dobski
elabosa
elabosa
Fachowe i profesjonalne podejście do klienta 😊. Efekt końcowy 👍. Polecam 🤗.
Wojciech Mucha
Wojciech Mucha
Zasłony z klasą! Piękne, stylowe, zmieniają wystrój na wyjątkowe miejsce! Polecam
Kasia Wieczor
Kasia Wieczor
Przepiękne lniane zasłony :)
Joanna Jozwiak
Joanna Jozwiak
Bardzo ładne firany i zasłony . Polecam:)
Sylwia Rutkowska
Sylwia Rutkowska
Właśnie o taki efekt mi chodziło, a to dzięki Pani Małgorzacie i jej załodze! Zasłona zaciemniająca- zdjęcia robione w ciągu dnia. Niestety nie jestem w stanie uchwycić całej okazałości okna wraz z zasłona od wewnątrz. Pełen profesjonalizm, baaardzo polecam.

Podgląd treści na blogu

Urządzając nasze mieszkanie lub dom, skupiamy się na każdym szczególe. Chcemy, aby usługodawcy wywiązali się ze swoich zadań na jak najwyższym poziomie. W zależności od konkretnych rodzajów karniszy lub szyn karniszowych, ich montaż będzie się różnił. Jak je przymocować? Ile kosztuje montaż karnisza? Karnisz montowany do ściany czy do sufitu? Im większa będzie nasza świadomość w temacie montażu karniszy, tym lepiej skontrolujemy poziom usługi, profesjonalizm no i oczywiście… cennik fachowców.

Zanim przystąpimy do zlecenia prac instalacyjnych, zapoznajmy się z instrukcjami, jak zamontować karnisz, jaka powinna być odległość karnisza od ściany lub okna, a także jaka jest cena montażu karnisza. Zapraszamy do lektury!

Zobacz karnisze poznań >>

Szyna karniszowa montowana we wnęce

Po pierwsze, powinniśmy wyznaczyć odpowiednią odległość karnisza od ściany. W przypadku wnęki karniszowej, pojedyncza szyna karniszowa powinna zostać zamontowana na środku wnęki karniszowej (szerokość wnęki powinna wynosić około 15 cm, w przypadku szyny podwójnej – 25 cm). Pamiętajmy, że wnęka nie powinna być „na styk”. Jeśli nie zostawimy kilku centymetrów po obu bokach od zamontowania listwy karniszowej, nie ma szans, żeby zasłony dobrze się układały. W tym celu wykorzystamy ołówek i miarę, choć bardziej dokładny może okazać się kątownik. Następnie, wyznaczamy miejsce zamontowania wsporników. Uwaga: ten krok należy wykonać bardzo dokładnie! Przyjmuje się, że poszczególne wsporniki montuje się w odległości około 65 cm od siebie w przypadku sufitu podwieszanego, a w przypadku betonu wystarczy 80 cm. Oznacza to, że w przypadku szyny karniszowej KS o długości 5 metrów wystarczy nam wywiercenie jedynie 5 gniazd na 5 wsporników-uchwytów!

W pierwszej kolejności należy wywiercić gniazda dopasowane średnicą pod kołki. Uwaga na głębokość – aby zapewnić jej odpowiednią wartość, można zaznaczyć sobie ją na wiertle. Gdy wiertło „dojdzie” do zaznaczonej wartości – przestajemy wiercić. Następnie umieszczamy kołki w wywiercone gniazda i dopiero wtedy wkręcamy wkręty – mocując uchwyty do sufitu. Teraz już wystarczy zamocować szynę karniszową do uchwytów. Raz dwa i gotowe :). Cena montażu sufitowej szyny karniszowej KS oscyluje w granicach 30 – 40 zł za jeden uchwyt. Jeśli konieczne jest cięcie lub gięcie, należy doliczyć kolejne kilkadziesiąt złotych, w zależności od konkretnego przypadku.

Zobacz montaż karniszy >>

Szyna karniszowa montowana do sufitu

W przypadku szyny karniszowej KS montowanej do sufitu postępujemy analogicznie jak w poprzednim przypadku. Różnicę stanowią jedynie odległości. Szyna karniszowa montowana do sufitu (bez wnęki) powinna zostać zamocowana w odległości 6 cm od ściany lub parapetu – jeśli ten wystaje. Szyna karniszowa montowana do sufitu świetnie sprawdza się w towarzystwie listwy maskującej. Zdecydujmy się na listwę maskującą o wysokości minimum 10 cm. Warto pamiętać, że etap montażu listwy maskującej powinniśmy przejść jeszcze przed montażem szyny karniszowej do sufitu. Szynę karniszową montuje się na sam koniec całego procesu montażu karnisza. Co do ceny – tutaj podobne jak w przypadku szyny karniszowej KS montowanej we wnęce – 30-40 zł za jeden uchwyt. Przy okazji zapraszamy do zapoznania naszej oferty szyn ks.

Źródło grafiki: https://www.homebook.pl/artykuly/3245/jakie-szyny-sufitowe-wybrac-poradnik

Karnisz elektryczny

Montaż karnisza elektrycznego powinniśmy zacząć od doprowadzenia elektryki w miejsce, gdzie w przyszłości wdzięcznie będą nam służyć zasłony sterowane elektrycznie. O tym jak przygotować się do montażu karniszy elektrycznych, pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jeśli sprawy związane z elektryką mamy za sobą, teraz pozostało zamontowanie szyny karniszowej wraz z silnikiem. To zadanie powinniśmy zostawić wykwalifikowanym specjalistom – z prądem nie ma żartów! Montaż karnisza elektrycznego jest analogiczny jak w poprzednich przypadkach. Wiele klientów zastanawia się, czy silnik karnisza elektrycznego jest widoczny. Już odpowiadamy – nie, chyba że staniemy tuż pod zasłoną i popatrzymy w górę. Silnik karnisza elektrycznego zostaje sprytnie ukryty za zasłoną. A cały mechanizm zachwyca! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą karniszy elektrycznych. Cena montażu karnisza elektrycznego to również około 30-40 zł za jeden uchwyt, jednak konieczna będzie dopłata za „elektrykę” lub/i łączenie poszczególnych segmentów szyn.

Zobacz karnisze elektryczne >>

Źródło grafiki: karnisz elektryczny, MDiA

Karnisz drążkowy montowany do ściany

Karnisz drążkowy montowany do ściany to nie jest tak trudna sprawa, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad odległością karnisza od wnęki okiennej. Standardowo wystarczy kilka centymetrów (3 -10), ale nie musimy tutaj sztywno trzymać się szablonu. Ważne jest natomiast, żeby karnisz „wystawał” po bokach okna na około 25 cm z każdej strony. Następnie, przy pomocy poziomicy oraz kątownika, wyznaczamy środek pierwszego wspornika. Przykładamy wspornik do ściany i zaznaczamy ołówkiem miejsca, gdzie powinniśmy nawiercić gniazda (kwestia zależna od każdego karnisza – tam gdzie są otwory we wspornikach, tam zaznaczamy). Teraz możemy nawiercić gniazda na kołki (o odpowiedniej głębokości), umieścić kołki i przykręcić uchwyt. Analogicznie zamontować drugi (i kolejne, jeśli są) wspornik. Zakładamy drążek i gotowe! Cena montażu karnisza drążkowego do ściany to około 35 zł za jeden wspornik.

call to action pracowni krawieckiej

Karnisz drążkowy montowany do sufitu

Montaż karnisza drążkowego do sufitu przeprowadzamy analogicznie do montażu karnisza drążkowego do ściany. Istotną różnicą jest miejsce zamontowania wsporników. W tym celu sprawdzi się kątownik, miara (najlepiej poziomica) i ołówek. Zacznijmy od odmierzenia po bokach okna tych samych odległości, następnie przeciągnijmy te punkty linią pod kątem prostym w kierunku sufitu. Te same linie przeciągnijmy także na sufit. Teraz wystarczy określić odległość umiejscowienia karnisza od ściany (identyczna po obu stronach okna) i zamontować wsporniki, sposobem z poprzedniego akapitu :). Cena montażu karnisza drążkowego montowanego do sufitu to około 40 zł za jeden wspornik.

Chcesz się dowiedzieć Ile kosztuje u nas karnisz szynowy?

Wypełnij pola formularza i poznaj cenę

Wypełnij i wyślij formularz

W odpowiedzi otrzymasz NIE wiążącą dokładną wycenę dekoracji dla Twoich okien
W jakiej miejscowości planujesz ewentualną realizację?
Np. Poznań
To pole jest wymagane!
Wpisz miejscowość realizacji
Jak szybko chcesz zrealizować ewentualne zamówienie?
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Dodaj lub usuń okno z wyceny
Na dole po prawej stronie możesz dodać kolejne okno za pomocą zielonego plusa
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wybierz typ/rodzaj okna:
To pole jest wymagane!
Musisz wybrać co najmniej jeden typ okna
Możesz przesłać nam zdjęcia okien:
Załącz zdjęcia okna
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Szerokość okna w centymetrach:
Możesz kliknąć i wpisać ręcznie
-
+
To pole jest wymagane!
Uzupełnij szerokość okna
Wybierz typ karnisza:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Czy zamawiasz montaż karnisza?
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Kto ma wykonać instalację elektryczną karnisza?
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Nasza przybliżona cena to:
0.00 PLN netto
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Nasza przybliżona cena to:
0.00 PLN netto
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Nasza przybliżona cena to:
0.00 PLN netto
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Nasza przybliżona cena to:
0.00 PLN netto
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Jak mamy się do Ciebie zwracać?
Twoje imię
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Opcjonalnie
Twoje nazwisko
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Na ten adres otrzymasz wycenę
Twój adres email
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Opcjonalnie
Twój numer telefonu
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wiadomość
Opisz czego potrzebujesz ...
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wyrażam zgodę na kontakt
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie odpowiedzi na przesłany przeze mnie formularz przez Małgorzata Dekoracja i Automatyka Sp. z o.o. w celu przedstawienia oferty handlowej, obsługi klienta oraz kontaktu telefonicznego. Oświadczam, że zostałem(-am) poinformowany(-a) o możliwości cofnięcia zgody w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres administratora danych osobowych info@malgorzata.poznan.pl spod adresu, którego dotyczy powyższa zgoda.
Żeby przesłać formularz musisz wyrazić zgodę na kontakt
Żeby przesłać formularz musisz wyrazić zgodę na kontakt

Jakie odległości przyjąć? Montaż karniszy – odległości

Postępując zgodnie z instrukcjami z poprzedniego akapitu, będziemy mieć pewność, że nasz wymarzony karnisz będzie poprawnie zamontowany. Szczególną uwagę warto zwrócić na poszczególne odległości od ściany, które stanowią najważniejszy punkt prawidłowo zamontowanego karnisza. Jaka powinna być prawidłowa odległość karnisza sufitowego lub drążkowego od ściany?

  • w przypadku karnisza montowanego we wnęce (szyna karniszowa KS), wnęka powinna mieć szerokość 15 cm w przypadku karnisza pojedynczego, a 25 cm w przypadku karnisza podwójnego. Karnisz pojedynczy montujemy na środku. Podwójny karnisz montujemy analogicznie, natomiast odległość pomiędzy pojedynczymi szynami sufitowymi powinna wynosić 2 cm. Takie odległości przyjmuje się także w przypadku karniszy elektrycznych.
  • karnisz montowany do sufitu (szyna karniszowa KS) wymaga 6 cm odległości szyny sufitowej od ściany do swobodnego zawieszenia zasłon lub firan. Co to oznacza? Karnisz sufitowy powinien być zamontowany w odległości 6 cm od ściany. Uwaga: w wielu przypadkach zdarza się, że wystający parapet uniemożliwi nam swobodne zawieszenie zasłony czy firanki w odległości 6 cm od ściany. W takim wypadku powinniśmy te 6 cm liczyć od płaszczyzny parapetu.
  • karnisz drążkowy nie wymaga tak restrykcyjnego podejścia do wymaganych odległości. Nad wnęką okienną, karnisz drążkowy montowany do ściany powinien być osadzony o kilka centymetrów wyżej od wnęki okiennej (3-10 cm, choć wiele zależy od naszych preferencji). Od światła okna powinien odstawać na około 25 cm z każdej strony. W przypadku karnisza drążkowego montowanego do sufitu, zadbajmy o odpowiednią odległość od ściany (lub wystającego kaloryfera!). Przyjmijmy jako minimum 6 cm.

W jakiej odległości od okna zamontować karnisz?

Montując karnisz, powinniśmy także wziąć pod uwagę stan, w którym nasze okno jest odsłonięte, a zasłony potulnie wiszą z boku okna. No właśnie – kluczowe jest określenie przy montażu karniszy odległości od ściany, która pozwoli na stuprocentowe odsłonienie okna. W przypadku szyn karniszowych KS, im szersze jest okno, tym więcej miejsca będą potrzebowały zasłony, żeby swobodnie zmieścić się obok okna. Przyjmuje się, że „zaparkowane” zasłony (odsłonięte okno) zależy od marszczenia danej zasłony:

  • W przypadku marszczenia 150% (na 100 cm karnisza przypada 150 cm zasłony), na swobodne odsunięcie zasłony wystarczy około 15 cm.
  • Marszczenie zasłon na 200% (na 100 cm karnisza przypada 200 cm zasłony), powinno wystarczyć około 20 cm.

    Karnisze drążkowe wymagają około 25-30 cm zapasu po bokach okna. W przypadku pozostawienia mniejszych odległości z boku okna, zasłony będą nachodzić na przestrzeń szyby, a tego nie chcemy!
Źródło grafiki: realizacja MDiA

montaż karnisza – cena/cennik

Ceny montażu karniszy sufitowych i ściennych, nie tylko tych wykończeniowych, potrafią odczuwalnie różnić się w zależności od ich lokalizacji. Pamiętajmy, że w Warszawie zapłacimy dużo więcej, niż w małych miastach. Dużo zależy też od poziomu profesjonalizmu ekipy budowlano-montażowej. Urządzając nasze mieszkanie lub dom, chcemy, by służyło nam na lata, dlatego kluczowy może okazać się wybór jak najbardziej profesjonalnych i wykwalifikowanych specjalistów w swoim fachu. Jaki jest średni koszt montażu karniszy?

  • za montaż szyny karniszowej KS zapłacimy około 10-15 zł za jeden uchwyt. Wszelkie dodatkowe usługi, takie jak przycięcie lub gięcie (na miejscu usługi) będą wymagały dopłaty, ale cena montażu szyny sufitowej nie będzie dodatkowo większa niż 100 zł za poszczególne działanie,
  • bardzo podobne ceny występują w przypadku montażu karniszy elektrycznych – 10-15 zł za jeden uchwyt. Dodatkowo należy uwzględnić w cenniku montażu karniszy część usługi związanej z podłączeniem elektryki – tutaj w zależności od konkretnego przypadku,
  • montaż karniszy drążkowych to około 40zł za jeden wspornik. Cena montażu karnisza drążkowego mocowanego do sufitu może być nieco droższy – 40 zł za poszczególny uchwyt.

Dowiedz się więcej o naszych usługach montażu karniszy.

W niektórych przypadkach usługodawcy do cennika montażu karniszy doliczają także „opłatę kilometrową” lub godzinową, zatem warto uwzględnić taką możliwość przy planowaniu naszego remontowego budżetu :).

Średnia ocen użytkowników to 3.2 na podstawie 4 głosów.
autor wpisu
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.