szyna ks - co o niej warto wiedzieć?

Szyna ks to bezustannie od kilkunastu już lat najpopularniejsze rozwiązanie jeżeli chodzi o manualne systemy dekoracji okien. Swoją popularność zawdzięcza kilku cechom. Jakim? Dowiesz się za chwilę. 

Cechy szyny ks

Szyna ks to szyna aluminiowa. Dzięki budowie z lekkiego aluminium nie sprawia problemów podczas montażu. Nie jest ciężka dlatego podnoszenie nawet długich ponad 5 metrowych szyn nie stanowi wielkiego wyzwania. Jej lekkość ma również pomagać w montażu szyny do sufitu. Stosunkowo niewielka ilość otworów które należy wywiercić pozwala na szybki i sprawny montaż.

Szyna ks powinna być malowana proszkowo. Dlaczego? Malowanie proszkowe polega na rozpylaniu naładowanych elektrostatycznie cząstek farby które samoistnie są przyciągane do powierzchni szyny. Takie malowanie zapobiega powstawaniu grudek farby, a co za tym idzie poruszające się wewnątrz szyny haczyki tudzież ślizgi – nie napotykają oporu.

Szyna ks może być również gięta. Zaspokaja to potrzeby takie jak okna po łukach. Specjalne giętarki nie powodują ściskania szyny ale ją po prostu rozciągają. Dlatego szyna nie traci na prześwicie w miejscu gięcia. Zastosowanie szyny na oknie łukowym wymaga zebrania dokładnych, laserowych pomiarów. Stąd to rozwiązanie jest nieco bardziej problematyczne – ale i efektowne.

Rolki czy ślizgi do szyny ks, a może flex-y?

Łatwiejsze w montażu i demontażu są ślizgi. Jednak łatwiej przesuwają się rolki. Kwestia wyboru na czym nam najbardziej zależy.

Ślizgi nieco bardziej hałasują jednak są pewniejsze w tym sensie, że nie mają ruchomych elementów które mogły by się zacinać.

Rolki są nieco bardziej skomplikowane pod względem budowy, ale dzięki temu zyskują na funkcjonalności.

Jak przygotować zasłony do zawieszenia na szynie ks?

Zasłony powinny być przede wszystkim przełożone. Grubsza warstwa tkaniny pozwala na solidniejsze umocowanie haczyków.

Haczyki wszywamy co ok. 10 cm. Oczywiście to zależy jaki chcemy uzyskać efekt, ale mówię tu o standardowej procedurze. 

Szyna ks pozwala na dużą swobodę w przytwierdzeniu haczyków dlatego nie musimy pilnować aż tak bardzo odległości.

Jak zawieszone są zasłony na szynie ks?

W zależności od tego na które rozwiązanie się zdecydujemy – ślizgi bądź rolki – nie musimy martwić się o ich zawieszenie.

Ważniejsze jest natomiast jakiego sposobu zawieszenia użyjemy. Standardowo używa się haczyków.

Szyna ks to świetne rozwiązanie zarówno ze względów praktycznych, budżetowych oraz funkcjonalnych.

Montaż szyny ks

Karnisze KS, montujemy z a pomocą tak zwanych klików. Są to dosyć grube blaszki, wygięte w ergonomiczny kształt, który ułatwia wpinanie szyny, jednocześnie bardzo mocno trzymając je do sufitu. Nie martw się też, że tych pozornie delikatnych chwycików, będzie potrzebna cała masa

Standardowo do podwieszanego sufitu z płyty gipsowej, uchwyty do szyny ks, przykręcamy co około 65cm. Na betonie może być to nawet 80! A więc, na okno o długości 4m wystarczy pięć uchwytów=pięć dziurek. A więc, po użyciu wiertarki z odkurzaczem, nawet nie będzie trzeba sprzątać.

Jak szyny KS , wyglądają na suficie?

To jak zamontowane przez na szyny ks, będą wyglądały twoim suficie, zależy właściwie od tego, jak wcześniej będzie przygotowane miejsce na karnisze. Mamy dla ciebie, na to trzy najpopularniejsze rozwiązania:

Karnisze ks do „gołego sufitu”

Na początek najmniej wymagająca opcja, czyli zamontowanie szyn, bezpośrednio do płaszczyzny sufitu. Najczęściej stosujemy ją, gdy  wszystko w mieszkaniu jest już gotowe. Jednakże, praktycznie zawsze, najefektowniejsze są wnęki i maskownice, które opisaliśmy poniżej. Już wam tłumaczymy dlaczego.

Szyny ks zamontowane w środku wnęki sufitowej

Stworzenie specjalnej wnęki, w której zamotujemy szyny ks, to rozwiązanie, które od kilkunastu lat staję coraz bardziej i bardziej popularne. Tą popularność zawdzięcza sobie tym, że firany i zasłony powieszone w ten sposób wyglądają niezwykle efektownie. Jest to, tak jak by wypływały z sufitu, niczym wodospad.

Szyny ks chowane za styropianową lub materiałową maskownicą

Szybszą w wykonaniu alternatywą dla wnęk sufitowych, są styropianowe lub wykonane z tkaniny maskownice. To rozwiązanie, jest o tyle prostsze, że gdy podczas remontu, nie pomyśleliśmy o przystosowaniu sufitu do wnęki, a jednocześnie chcemy efektownie schować karnisz. Wtedy nie dużym kosztem, bo ok 700 zł (maskownica + montaż i  malowanie) na okno 4m, możemy zamontować maskownicę, która dobrze wykonana, będzie równie efektowna co wnęka. To samo tyczy się maskownicy materiałowej. Najczęściej, szyjemy ją z tej samej tkaniny co zasłony. Przez to na pierwszy rzut oka, zlewa się ona z nimi.

Przewiń do góry