Montaż karnisza ⋆ Odległości karnisza ⋆ Jaka cena?⋆ Małgorzata Poznań

Montaż karnisza – jak to zrobić, jakie odległości zachować i jaka będzie tego cena?

15 czerwca 2021
Urządzając nasze mieszkanie lub dom, skupiamy się na każdym szczególe. Chcemy, aby usługodawcy wywiązali się ze swoich zadań na jak najwyższym poziomie. W zależności od konkretnych rodzajów karniszy lub szyn karniszowych, ich montaż będzie się różnił. Jak zamontować karnisz? Ile kosztuje montaż karnisza? Karnisz montowany do ściany czy do sufitu? Im większa będzie nasza świadomość w temacie montażu karniszy, tym lepiej skontrolujemy poziom usługi, profesjonalizm no i oczywiście… cennik fachowców.

Podgląd treści na blogu

Urządzając nasze mieszkanie lub dom, skupiamy się na każdym szczególe. Chcemy, aby usługodawcy wywiązali się ze swoich zadań na jak najwyższym poziomie. W zależności od konkretnych rodzajów karniszy lub szyn karniszowych, ich montaż będzie się różnił. Jak zamontować karnisz? Ile kosztuje montaż karnisza? Karnisz montowany do ściany czy do sufitu? Im większa będzie nasza świadomość w temacie montażu karniszy, tym lepiej skontrolujemy poziom usługi, profesjonalizm no i oczywiście… cennik fachowców.

Zanim przystąpimy do zlecenia prac montażowych, zapoznajmy się z instrukcjami, jak zamontować karnisz, jaka powinna być odległość karnisza od ściany lub okna, a także jaka jest cena usługi montażu karnisza. Zapraszamy do lektury!

Szyna karniszowa montowana we wnęce

Po pierwsze, powinniśmy wyznaczyć odpowiednią odległość karnisza od ściany. W przypadku wnęki karniszowej, pojedyncza szyna karniszowa powinna zostać zamontowana na środku wnęki karniszowej (szerokość wnęki karniszowej powinna wynosić około 15 cm, w przypadku szyny podwójnej – 25 cm). Pamiętajmy, że wnęka nie powinna być “na styk”. Jeśli nie zostawimy kilku centymetrów po obu bokach od zamontowania listwy karniszowej, nie ma szans, żeby zasłony dobrze się układały. W tym celu wykorzystamy ołówek i miarę, choć bardziej dokładny może okazać się kątownik. Następnie, wyznaczamy miejsce zamontowania wsporników. Uwaga: ten krok należy wykonać bardzo dokładnie! Przyjmuje się, że poszczególne wsporniki montuje się w odległości około 65 cm od siebie w przypadku sufitu podwieszanego, a w przypadku betonu wystarczy 80 cm. Oznacza to, że w przypadku szyny karniszowej KS o długości 5 metrów wystarczy nam wywiercenie jedynie 5 gniazd na 5 wsporników-uchwytów!

W pierwszej kolejności należy wywiercić gniazda dopasowane średnicą pod kołki. Uwaga na głębokość – aby zapewnić jej odpowiednią wartość, można zaznaczyć sobie ją na wiertle. Gdy wiertło “dojdzie” do zaznaczonej wartości – przestajemy wiercić. Następnie umieszczamy kołki w wywiercone gniazda i dopiero wtedy wkręcamy wkręty – mocując uchwyty do sufitu. Teraz już wystarczy zamocować szynę karniszową do uchwytów. Raz dwa i gotowe :). Cena montażu szyny karniszowej KS oscyluje w granicach 30 – 40 zł za jeden uchwyt. Jeśli konieczne jest cięcie lub gięcie, należy doliczyć kolejne kilkadziesiąt złotych, w zależności od konkretnego przypadku.

Szyna karniszowa montowana do sufitu

W przypadku szyny karniszowej KS montowanej do sufitu postępujemy analogicznie jak w poprzednim przypadku. Różnicę stanowią jedynie odległości. Szyna karniszowa montowana do sufitu (bez wnęki) powinna zostać zamocowana w odległości 6 cm od ściany lub parapetu – jeśli ten wystaje. Szyna karniszowa montowana do sufitu świetnie sprawdza się w towarzystwie listwy maskującej. Zdecydujmy się na listwę maskującą o wysokości minimum 10 cm. Warto pamiętać, że etap montażu listwy maskującej powinniśmy przejść jeszcze przed montażem szyny karniszowej do sufitu. Szynę karniszową montuje się na sam koniec całego procesu montażu karnisza. Co do ceny – tutaj podobne jak w przypadku szyny karniszowej KS montowanej we wnęce – 30-40 zł za jeden uchwyt.

Źródło grafiki: https://www.homebook.pl/artykuly/3245/jakie-szyny-sufitowe-wybrac-poradnik

Karnisz elektryczny

Montaż karnisza elektrycznego powinniśmy zacząć od doprowadzenia elektryki w miejsce, gdzie w przyszłości wdzięcznie będą nam służyć zasłony sterowane elektrycznie. O tym jak przygotować się do montażu karniszy elektrycznych, pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jeśli sprawy związane z elektryką mamy za sobą, teraz pozostało zamontowanie szyny karniszowej wraz z silnikiem. To zadanie powinniśmy zostawić wykwalifikowanym specjalistom – z prądem nie ma żartów! Montaż karnisza elektrycznego jest analogiczny jak w poprzednich przypadkach. Wiele klientów zastanawia się czy silnik karnisza elektrycznego jest widoczny. Już odpowiadamy – nie, chyba że staniemy tuż pod zasłoną i popatrzymy w górę. Silnik karnisza elektrycznego zostaje sprytnie ukryty za zasłoną. A cały mechanizm zachwyca! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą karniszy elektrycznych. Cena montażu karnisza elektrycznego to również około 30-40 zł za jeden uchwyt, jednak konieczna będzie dopłata za “elektrykę” lub/i łączenie poszczególnych segmentów szyn.

Źródło grafiki: karnisz elektryczny, MDiA

Karnisz drążkowy montowany do ściany

Karnisz drążkowy montowany do ściany to nie jest tak trudna sprawa, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad odległością karnisza od wnęki okiennej. Standardowo wystarczy kilka centymetrów (3 -10), ale nie musimy tutaj sztywno trzymać się szablonu. Ważne jest natomiast, żeby karnisz “wystawał” po bokach okna na około 25 cm z każdej strony. Następnie, przy pomocy poziomicy oraz kątownika, wyznaczamy środek pierwszego wspornika. Przykładamy wspornik do ściany i zaznaczamy ołówkiem miejsca, gdzie powinniśmy nawiercić gniazda (kwestia zależna od każdego karnisza – tam gdzie są otwory we wspornikach, tam zaznaczamy). Teraz możemy nawiercić gniazda na kołki (o odpowiedniej głębokości), umieścić kołki i przykręcić uchwyt. Analogicznie zamontować drugi (i kolejne, jeśli są) wspornik. Zakładamy drążek i gotowe! Cena montażu karnisza drążkowego do ściany to około 35 zł za jeden wspornik.

Karnisz drążkowy montowany do sufitu

Montaż karnisza drążkowego do sufitu przeprowadzamy analogicznie do montażu karnisza drążkowego do ściany. Istotną różnicą jest miejsce zamontowania wsporników. W tym celu sprawdzi się kątownik, miara (najlepiej poziomica) i ołówek. Zacznijmy od odmierzenia po bokach okna tych samych odległości, następnie przeciągnijmy te punkty linią pod kątem prostym w kierunku sufitu. Te same linie przeciągnijmy także na sufit. Teraz wystarczy określić odległość umiejscowienia karnisza od ściany (identyczna po obu stronach okna) i zamontować wsporniki, sposobem z poprzedniego akapitu :). Cena montażu karnisza drążkowego montowanego do sufitu to około 40 zł za jeden wspornik.

Jakie odległości przyjąć? Montaż karniszy – odległości

Postępując zgodnie z instrukcjami z poprzedniego akapitu, będziemy mieć pewność, że nasz wymarzony karnisz będzie poprawnie zamontowany. Szczególną uwagę warto zwrócić na poszczególne odległości, które stanowią najważniejszy punkt prawidłowo zamontowanego karnisza. Jaka powinna być prawidłowa odległość karnisza od ściany?

  • w przypadku karnisza montowanego we wnęce (szyna karniszowa KS), wnęka powinna mieć szerokość 15 cm w przypadku karnisza pojedynczego, a 25 cm w przypadku karnisza podwójnego. Karnisz pojedynczy montujemy na środku. Podwójny karnisz montujemy analogicznie, natomiast odległość pomiędzy pojedynczymi szynami powinna wynosić 2 cm. Takie odległości przyjmuje się także w przypadku karniszy elektrycznych.
  • karnisz montowany do sufitu (szyna karniszowa KS) wymaga 6 cm do swobodnego zawieszenia zasłon lub firan. Co to oznacza? Karnisz sufitowy powinien być zamontowany w odległości 6 cm od ściany. Uwaga: w wielu przypadkach zdarza się, że wystający parapet uniemożliwi nam swobodne zawieszenie zasłony w odległości 6 cm od ściany. W takim wypadku powinniśmy te 6 cm liczyć od płaszczyzny parapetu.
  • karnisz drążkowy nie wymaga tak restrykcyjnego podejścia do wymaganych odległości. Nad wnęką okienną, karnisz drążkowy montowany do ściany powinien być osadzony o kilka centymetrów wyżej od wnęki okiennej (3-10 cm, choć wiele zależy od naszych preferencji). Od światła okna powinien odstawać na około 25 cm z każdej strony. W przypadku karnisza drążkowego montowanego do sufitu, zadbajmy o odpowiednią odległość od ściany (lub wystającego kaloryfera!). Przyjmijmy jako minimum 6 cm.

W jakiej odległości od okna zamontować karnisz?

Montując karnisz, powinniśmy także wziąć pod uwagę stan, w którym nasze okno jest odsłonięte, a zasłony potulnie wiszą z boku okna. No właśnie – kluczowe jest określenie odległości, która pozwoli na stuprocentowe odsłonienie okna. W przypadku szyn karniszowych KS, im szersze jest okno, tym więcej miejsca będą potrzebowały zasłony, żeby swobodnie zmieścić się obok okna. Przyjmuje się, że „zaparkowane” zasłony (odsłonięte okno) zależy od marszczenia danej zasłony:

  • W przypadku marszczenia 150% (na 100 cm karnisza przypada 150 cm zasłony), na swobodne odsunięcie zasłony wystarczy około 15 cm.
  • Marszczenie zasłon na 200% (na 100 cm karnisza przypada 200 cm zasłony), powinno wystarczyć około 20 cm.

    Karnisze drążkowe wymagają około 25-30 cm zapasu po bokach okna. W przypadku pozostawienia mniejszych odległości z boku okna, zasłony będą nachodzić na przestrzeń szyby, a tego nie chcemy!
Źródło grafiki: realizacja MDiA

Cennik – montaż karnisza

Ceny usług, nie tylko tych wykończeniowych, potrafią odczuwalnie różnić się w zależności od ich lokalizacji. Pamiętajmy, że w Warszawie zapłacimy dużo więcej, niż w małych miastach. Dużo zależy też od poziomu profesjonalizmu ekipy budowlano-montażowej. Urządzając nasze mieszkanie lub dom, chcemy by służyło nam na lata, dlatego kluczowy może okazać się wybór jak najbardziej profesjonalnych i wykwalifikowanych specjalistów w swoim fachu. Jaki jest średni kosz montażu karniszy?

  • za montaż szyny karniszowej KS zapłacimy około 30-40 zł za jeden uchwyt. Wszelkie dodatkowe usługi, takie jak przycięcie lub gięcie (na miejscu usługi) będą wymagały dopłaty, ale nie więcej niż 100 zł za poszczególne działanie.
  • bardzo podobne ceny występują w przypadku montażu karniszy elektrycznych. 30-40 zł za jeden uchwyt. Dodatkowo należy uwzględnić część usługi związanej z podłączeniem elektryki – tutaj w zależności od konkretnego przypadku.
  • montaż karniszy drążkowych to około 35 zł za jeden wspornik. Montaż karnisza drążkowego montowanego do sufitu może być nieco droższy – 40 zł za poszczególny uchwyt.

W niektórych przypadkach usługodawcy pobierają także “opłatę kilometrową” lub godzinową, zatem warto uwzględnić taką możliwość przy planowaniu naszego remontowego budżetu :).

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Klaudia
Klaudia
Read More
Szukałam firanek i.....natrafiłam na zakład P.Małgosi . Obsługa na +++++ ilość materiałów jakie pokazała pozwolił trafić na ten właściwy i co ważne niedrogi, a naprawdę nie różnił się niczym od tych oferowanych mi z innych zakładów za dość wysoką cene . Polecam usługi u p Małgosi jeśli ktoś chce za niewysoka cene upiększyć sobie swoje okna 😊 P.Malgosiu jeszcze raz dziękuję 👍
Joanna Zofia
Joanna Zofia
Read More
Jestem estetką której trudno dogodzić, lecz profesjonalizm i dbałość o każdy szczegół w firmie Małgorzata wręcz mnie zaskoczył. Zasłony są perfekcyjnie dobrane do pomieszczeń. Design na wysokim poziomie. Polecam wszystkim!
autor wpisu
Przewiń do góry
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Skontaktuj się ze mną lub zostaw swoje dane...

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Małgorzata Kaczmarek

Profesjonalnie doradzę w dekoracji i automatyce okien, ...

Tel. kom. +48 601 782 190