Jak wybielić firany? Skuteczne wybielanie firanek ⋆ Małgorzata Poznań

Jak wybielić firany? Skuteczne wybielanie firanek

16 kwietnia 2021
Jest wiosenny poranek. Pierwsze promienie Słońca nieśmiało przedostają się do naszego salonu. Podnosząc filiżankę z gorącą, świeżo zaparzoną kawą spoglądamy w kierunku okna wychodzącego na nasz zielony ogród, a tam… szare firanki! Dlaczego nasze firany stały się szare? Przecież niedawno je praliśmy – co mogło pójść nie tak? W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie wybielić firany, by wyglądały jak nowe.

Podgląd treści na blogu

Jest wiosenny poranek. Pierwsze promienie Słońca nieśmiało przedostają się do naszego salonu. Podnosząc filiżankę z gorącą, świeżo zaparzoną kawą spoglądamy w kierunku okna wychodzącego na nasz zielony ogród, a tam… szare firanki! Dlaczego nasze firany stały się szare? Od razu nasuwa się pytanie: czym najskuteczniej wybielić firany? Przecież niedawno je praliśmy – czy skuteczne wybielanie ulubionych firanek jest możliwe? Oczywiście! W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie wybielić firany, by wyglądały jak nowe.

Pisaliśmy już jak – a przede wszystkim – w jakiej temperaturze prać firany, żeby skutecznie (i bezpiecznie!) pozbyć się z nich kurzu, a przy tym zachować ich materiał w nienaruszonej kondycji: jak i w ilu stopniach prać firany? Jednak pranie to nie wszystko, warto zadbać o idealny kolor naszych firan – zadbane firany, to wizytówka każdego domu. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka sposobów, jak najskuteczniej wybielić firany.

Dlaczego firanki szarzeją?

Powodów może być kilka, jednak najczęściej efekt szarzenia lub żółknięcia materiału występuje na skutek prawdziwej bomby czynników, z którymi nasze firany mają do czynienia na co dzień: promienie słoneczne, kurz, pył, a w przypadku firanek kuchennych – także wszędobylska wilgoć i tłuszcz. Choć nieidealny wygląd firanek może irytować (rozumiemy to doskonale!), właśnie w ten sposób potwierdza się ich dodatkowe działanie. Firany, oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią także rolę mechanicznego filtra powietrza. Wiele pyłków, a przede wszystkim kurz, który przedostaje się do naszych wnętrz ze środowiska zewnętrznego, osadza się na firanach wnikając w mikroskopijne wolne przestrzenie – “pory” materiału. Tym samym, do naszych wnętrz przedostaje się mniej niepożądanych zanieczyszczeń, a my możemy cieszyć się dużo czystszym powietrzem. Regularne pranie i wybielanie firan pozwoli nam korzystać z ich niewątpliwych zalet na dłużej. Zatem jak skutecznie wybielić firany?

Wybielanie firanek w domu – domowe sposoby na śnieżnobiałe firany

Mamy wspaniałą informację dla miłośników naturalnych specyfików – wybielanie firan można przeprowadzić w domowym zaciszu, bez specjalistycznych środków. Choć efekt może nie być tak szybki i efektywny jak w przypadku specjalistycznych środków do wybielania firan, skutki domowego wybielania firanek mogą zaskoczyć. Do większości sposobów wybielania firan w domowym zaciszu potrzebne będą składniki, które najczęściej znajdują się w każdym domu.

  • Sól i woda

Do 10 litrów ciepłej wody, wsypujemy 4 łyżki stołowe soli kuchennej. Sól w wyniku ciepła i mechanicznego mieszania rozpuści się i… nasz domowy środek wybielający jest już gotowy! Wystarczy poczekać aż temperatura wody spadnie do 30 stopni, umieścić firanę w stworzonym płynie, pozostawić na minimum 3 godziny – rekomendujemy jednak pozostawienie firan w roztworze na całą noc. Po procesie moczenia, firany pierzemy jak zwykle. Warto dodać, że sól kuchenna charakteryzuje się właściwościami antystatycznymi – dzięki temu firany się nie elektryzują.

  • Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia i woda

Proszek do pieczenia świetnie sprawdza się jako środek rozpulchniający w pieczeniu ciast, jednak nie tylko! Aby wybielić firany, należy przygotować roztwór wody z proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną – w proporcjach 60 gramów proszku do pieczenia (najczęściej są to dwa standardowe opakowania proszku do pieczenia) na 10 litrów ciepłej wody. W przypadku sody oczyszczonej proporcje roztworu prezentują się nieco inaczej: 500 g sody oczyszczonej należy rozpuścić w 10 litrach ciepłej wody. Uwaga: firany należy umieszczać w roztworze o temperaturze nie większej niż 30 stopni. Firany pozostawić w roztworze na minimum 5 godzin, a następnie wyprać jak zwykle.

  • Aspiryna i woda

Aspiryna to lek o szerokim spektrum działania stosowany przez Polaków od wielu pokoleń. Jeśli po uporaniu się z przeziębieniem zostanie nam kilka tabletek, warto zastosować je do… wybielania firanek. Podobnie jak w przypadku poprzednich sposobów, aby wybielić firany należy sporządzić roztwór: 5 tabletek Aspiryny na 10 litrów ciepłej wody. Całość dokładnie wymieszać, do całkowitego rozpuszczenia się leku. Ponownie – należy poczekać, aż temperatura roztworu osiągnie temperaturę do 30 stopni. Firany należy pozostawić do namoczenia najlepiej na minimum 5 godzin. Podobnie jak w przypadku soli, rekomendujemy pozostawienie firan w wodzie z aspiryną na całą noc.

Wybielanie firanek w domu – specjalistyczne środki do wybielania firan

Dlaczego warto używać specjalistyczne środki przeznaczone do prania i wybielania firan? Środki chemiczne przeznaczone do wybielania firan są najbezpieczniejszym rozwiązaniem w drodze do ponownego uzyskania śnieżnobiałych firan. Dlaczego? Z uwagi na fakt, że zostały stworzone i zarekomendowane przez specjalistów. Przed wypuszczeniem danego produktu na rynek, zostało przeprowadzonych wiele prób na jeszcze większej liczbie firan. To właśnie umożliwia nam stosowanie konkretnych i skutecznych środków bez obaw o stan naszych ulubionych firanek. Z uwagi na szeroki wybór środków służących do wybielania firan dostępnych na polskim rynku, zdecydowaliśmy się zarekomendować naszych faworytów.

  1. Vanish – płyn wybielający do prania firanek

Płyn wybielający Vanish można stosować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wypranie poszarzałych firan w pralce, w temperaturze 30 stopni, z dodatkiem specjalistycznego środka do prania firan. Drugim sposobem jest ręczne wypranie firan, co z pewnością zminimalizuje powstawanie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych materiału. Producent sugeruje, aby w przypadku wyjątkowo zabrudzonych firan namoczyć je w zimnej wodzie z dodatkiem wybielającego proszku do prania firanek Vanish, a następnie wyprać jak zwykle.

  1. Dr. Beckmann – proszek do wybielania firan

W jednym opakowaniu produktu kryją się trzy opakowania proszku. Na każde pranie firanek, producent rekomenduje dodanie jednego opakowania proszku do wybielania firan Dr. Beckmann (40 gramów) do używanego środka do prania firan – jest to środek pomocniczy w walce o śnieżnobiałe firany. Dodatkowo producent rekomenduje skuteczność specyfiku nawet na uporczywe zmianyH koloru firan powstałe pod wpływem działania dymu papierosowego.

  1. Hoffmanns – wybielający płyn do płukania firan

Jest to produkt nieco mniej dostępny, niż dwa pozostałe, ale z łatwością można go zakupić na popularnych stronach internetowych. Producent, oprócz właściwości wybielających, gwarantuje także zapewnienie ochrony UV naszym firanom. Dzięki specjalistycznym impregnatom, firany dłużej pozostają białe. Dodatkowo, płyn wybielający Hoffmanns pozostawia firany błyszczące oraz dzięki swoim właściwościom, chroni materiał przed uporczywymi zagnieceniami. W celu zapewnienia jeszcze lepszego efektu, producent sugeruje używanie także proszku z tej samej linii produktów do wybielania firan Hoffmanns.

Podsumowanie – jak najskuteczniej wybielić firany?

Jak widać, sposobów na skuteczne wybielanie firan jest bardzo dużo. To od nas zależy, który z nich wybierzemy. Warto jednak pamiętać, aby w każdym ze wspomnianych sposobów wybielania firan pamiętać o maksymalnej temperaturze płynu, w którym mogą zostać umieszczone firany – 30 stopni. Taka temperatura i delikatne mechaniczne obchodzenie się z firanami pozwoli nam cieszyć się nimi na dłużej.

Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Klaudia
Klaudia
Read More
Szukałam firanek i.....natrafiłam na zakład P.Małgosi . Obsługa na +++++ ilość materiałów jakie pokazała pozwolił trafić na ten właściwy i co ważne niedrogi, a naprawdę nie różnił się niczym od tych oferowanych mi z innych zakładów za dość wysoką cene . Polecam usługi u p Małgosi jeśli ktoś chce za niewysoka cene upiększyć sobie swoje okna 😊 P.Malgosiu jeszcze raz dziękuję 👍
Joanna Zofia
Joanna Zofia
Read More
Jestem estetką której trudno dogodzić, lecz profesjonalizm i dbałość o każdy szczegół w firmie Małgorzata wręcz mnie zaskoczył. Zasłony są perfekcyjnie dobrane do pomieszczeń. Design na wysokim poziomie. Polecam wszystkim!
autor wpisu
Przewiń do góry
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć. Nazywam się Małgorzata Kaczmarek. Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.