Materiał na zasłony akustyczne. Jakie sprawdzą się najlepiej?

2 czerwca 2021
Jak powszechnie wiadomo, zasłony powinny oferować dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, mają pięknie wyglądać – to oczywiste. Wysokojakościowe zasłony powinny także blokować promienie słoneczne – kwestia indywidualna w jak dużym stopniu. Czy zasłony mogą być także akustyczne? W tym artykule przekażemy Wam wszystko to, co powinniście widzieć o idealnym materiale na zasłony akustyczne.

Podgląd treści na blogu

Jak powszechnie wiadomo, zasłony powinny oferować dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, mają pięknie wyglądać – to oczywiste. Wysokojakościowe zasłony powinny także blokować promienie słoneczne – kwestia indywidualna w jak dużym stopniu. Czy zasłony mogą być także akustyczne? W tym artykule przekażemy Wam wszystko to, co powinniście widzieć o idealnym materiale na zasłony akustyczne.

Naturalne wyciszenie wnętrza

Zacznijmy od początku – tzw. “zasłony akustyczne” dzielą się na dwie podgrupy:

  • Materiał na zasłony akustyczne dźwiękochłonne – na zasłony dźwiękochłonne stosuje się tkaninę możliwie strukturalną. Wszelkie mikroskopijne nierówności oraz przestrzenie między poszczególnymi nitkami materiału (“pory”) będą mile widziane. Jakie materiały sprawdzą się jako te dźwiękochłonne? Wszelkie plusze (np. welur) – poszczególne nitki materiału układają się zróżnicowanie, co widać w charakterystycznym dla weluru efektu cieniowania. Świetnie sprawdzą się także cieńsze tkaniny żakardowe – grubość tkaniny w tym przypadku nie ma takiego znaczenia, liczy się jej struktura. W przypadku akustycznych zasłon dźwiękochłonnych, od zewnętrznej strony często stosuje się podszewkę. Z racji tego, że dźwiękochłonność dotyczy pochłaniania dźwięków rozchodzących się od wewnątrz pomieszczenia, najważniejsza jest wewnętrzna warstwa zasłony, a zatem ta od strony użytkownika.
  • Materiał na zasłony akustyczne dźwiękoszczelne – dźwiękoszczelność dotyczy dźwięków dochodzących z zewnątrz. Jak powinna być zbudowana zasłona dźwiękoszczelna? Wysokojakościowa zasłona blokująca hałas dochodzący z zewnątrz, powinna składać się z trzech warstw. Warstwa zewnętrzna – ta widoczna “z ulicy”, powinna być zrobiona z tkaniny dźwiękochłonnej. Jej zadaniem jest “pochłanianie” dźwięków zewnętrznych. Następnie, w części “pochłonięty” dźwięk dociera do środkowej, a jednocześnie kluczowej warstwy – tkaniny dźwiękoszczelnej. Jest to tkanina o możliwie dużej gęstości – skutecznie blokuje przenikanie fal dźwiękowych. Warto pamiętać, że grubość tkaniny to nie to samo co jej gęstość. Zadbajmy o to, żeby zasłona dźwiękoszczelna (suma wszystkich jej warstw) nie przekraczała gramatury 500 g/m2, w przeciwnym wypadku może gorzej się układać. Ostatnią warstwą jest tkanina dekoracyjna – tutaj nie ma specjalnych wytycznych – droga wolna :).
Tkanina dźwiękochłonna “Minery” – MDiA Poznań

Kiedy zdecydować się na zasłony akustyczne dźwiękoszczelne?

Ruchliwa ulica, mieszkanie w centrum miasta, plac zabaw tuż pod oknem, głośny pies sąsiadów… Każdy z nas ma swój powód, który motywuje go do odizolowania się od środowiska zewnętrznego. Trójwarstwowa budowa zasłon akustycznych dźwiękoszczelnych, może znacząco ograniczyć dopływ niechcianych odgłosów z zewnątrz. Zewnętrzna warstwa w postaci tkaniny dźwiękochłonnej pochłania dźwięki, środkowa warstwa tkaniny natomiast je skutecznie blokuje. Ostatnia warstwa zasłony – dekoracyjna – odpowiada za walory estetyczne, które będą cieszyć nasze oczy podczas codziennego funkcjonowania. Takie zasłony mają zastosowanie 2 w 1 – skutecznie blokują dostęp promieni słonecznych i niepożądanych hałasów do wnętrza.

Kiedy zdecydować się na zasłony akustyczne dźwiękochłonne?

Przestronne pomieszczenia świetnie się prezentują, ale nieprzyjemny pogłos może skutecznie przyćmić walory takiego wnętrza. W zależności od cech materiału, a także budowy całej zasłony, mogą ulepszyć walory akustyczne pomieszczenia. Zasłony akustyczne dźwiękochłonne pochłaniają dźwięki, dzięki czemu odgłosy nie wracają do nas w uporczywy sposób – tworząc tzw. echo. Fale dźwiękowe załamują się w “nierównościach” danej tkaniny. Wielokrotnie udało nam się “uratować” akustykę we wnętrzach naszych klientów.

Tkanina dźwiękochłonna “Vital” – MDiA Poznań

Podsumowanie

Jak widać, odpowiednio dobrane zasłony mogą skutecznie poprawić jakość życia. Choć brzmi to nieco pompatycznie – tak po prostu jest. Zasłony akustyczne izolują nas od niedogodności związanych z dźwiękiem – tym pochodzącym z zewnątrz, ale też z wewnątrz pomieszczenia. Dobierając tkaniny na poszczególne warstwy zasłony akustycznej, warto wziąć pod uwagę jej dopasowanie do zewnętrznej elewacji budynku. Zewnętrzna warstwa zasłony – ta widoczna “od ulicy” może znacząco wpłynąć na postrzeganie mieszkania lub domu od zewnątrz. Warto zdecydować się na taką tkaninę i budowę całej zasłony, która sprosta naszym oczekiwaniom, a pozytywne efekty odczujemy od razu.

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Klaudia
Klaudia
Read More
Szukałam firanek i.....natrafiłam na zakład P.Małgosi . Obsługa na +++++ ilość materiałów jakie pokazała pozwolił trafić na ten właściwy i co ważne niedrogi, a naprawdę nie różnił się niczym od tych oferowanych mi z innych zakładów za dość wysoką cene . Polecam usługi u p Małgosi jeśli ktoś chce za niewysoka cene upiększyć sobie swoje okna 😊 P.Malgosiu jeszcze raz dziękuję 👍
Joanna Zofia
Joanna Zofia
Read More
Jestem estetką której trudno dogodzić, lecz profesjonalizm i dbałość o każdy szczegół w firmie Małgorzata wręcz mnie zaskoczył. Zasłony są perfekcyjnie dobrane do pomieszczeń. Design na wysokim poziomie. Polecam wszystkim!
autor wpisu
Przewiń do góry
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Skontaktuj się ze mną lub zostaw swoje dane...

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Małgorzata Kaczmarek

Profesjonalnie doradzę w dekoracji i automatyce okien, ...

Tel. kom. +48 601 782 190