fbpx
małe logo małgorzata dekoracja i automatyka

Małgorzata

Mała kuchnia aranżacja, trendy i na co zwrócić uwagę przy planowaniu

14 kwietnia 2021

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Dobra
Na podstawie 151 opinii
Michał
Michał
Firma potrafi dobrze doradzić i odradzić - co jest bardzo cenne. Po konsultacjach wybraliśmy inne rozwiązanie do naszego domu niż początkowo zakładaliśmy. Wykonanie bardzo profesjonalne a efekt lepszy niż się spodziewaliśmy. Polecam.
joanna komi
joanna komi
Jestem bardzo zadowolona z zamówienia. Karnisz, zasłony na duże okno ukośne. Bardzo dobry kontakt, pierwotnie ustalona cena nie wzrosła pomimo sporego zwlekania z zamówieniem przeze mnie. Szybka realizacja. Pan wykonał dodatkowe prace niebędące w zakresie, związane z wyprowadzeniem instalacji elektrycznej. A najważniejsze - EFEKT ! Jestem zachwycona ! Dziękuję Joanna
Paweł D
Paweł D
Profesjonalna i miła obsługa. Doskonałe firany i zasłony. Paweł Dobski

Podgląd treści na blogu

Gdy myślisz o swojej wymarzonej kuchni przed oczami masz zapewne filiżankę kawy, świeży chleb i promienie słoneczne wpadające przez okno. Panuje w niej porządek i wszystko ma swoje miejsce. Zaczynasz planować i nagle brakuje miejsca. Brakuje też pomysłów lub wręcz przeciwnie, masz ich tyle, że nie możesz się zdecydować. Pomocny może być nasz artykuł.

Przeczytaj a dowiesz się:

  • jakie są aktualnie panujące kuchenne trendy,
  • jak zaprojektować kuchnię aby była funkcjonalna,
  • co wybrać do dekoracji okna w małej kuchni,
  • dodatki, które nadadzą klimatu i odmienią już istniejące wnętrze.

Modna czyli jaka?

2020 rok był rokiem kontrastów. Dominowały kuchnie czarno-białe – zarówno połączenie tych kolorów jak i osobno. Trend ten jest silny także dzisiaj. Biel i czerń bardzo chętnie jest łączona z drewnem, a nowoczesne drewnopodobne laminaty są coraz częściej wybierane na blaty kuchenne. Na popularności zyskał mat jednak wykończenie w pełnym połysku cały czas jest na topie. Polacy już od kilku lat uwielbiają styl skandynawski (i to właśnie on dominuje w mniejszych kuchniach), nowością są elementy żywej roślinności i stylu boho (tzw. scandi-boho), a do niektórych kuchni odważnie wkrada się loft lub jego elementy. Kuchnia w wersji biało-czarnej z blatem w połysku idealnie podkreśla “bogactwo” glamour. Pomieszczenia większe mogą sobie pozwolić na duże wyspy w stylu amerykańskim i prowansalskim. W oknach coraz częściej zamiast firanek pojawiają się plisy, rolety dzień-noc i praktyczne rolety rzymskie – w kolorze z tkanin przyciemniających lecz też delikatnych, wcześniej zarezerwowanych dla firanek.

Dokonując aranżacji małej kuchni musisz pamiętać, że meble kuchenne to inwestycja zazwyczaj na kilka, jak nie kilkanaście lat. Wybrany styl musi pasować do stylu życia danej rodziny, a w małej kuchni lepiej sprawdzą się jasne, neutralne kolory. Barwę można zastosować w wystroju okna, akcesoriach kuchennych, podkładkach. Znacznie łatwiej jest zmienić dodatki aniżeli kolor mebli lub ścian. Kwiaty we wnętrzu wyglądają pięknie, jednak nie sprawdzą się gdy nie masz na nie miejsca, czasu na ich pielęgnację lub zwyczajnie nie masz tzw. ręki do roślin.

Mała kuchnia duży problem?

Każda kuchnia, bez względu na wielkość, musi być przede wszystkim wygodna. W tych niedużych sprawdzą się meble na wymiar i zabudowa do sufitu, by jak najlepiej wykorzystać każdą dostępną przestrzeń. Sprzedawca na pewno doradzi w kwestii materiałów oraz pomoże zaplanować ustawienie poszczególnych elementów. Uniwersalną zasadą jest tzw. trójkąt roboczy. Dzieli on kuchnię na strefy: zmywania i przygotowywania, gotowania i zapasów. Zastanów się ile miejsca potrzebujesz na poszczególne strefy i co w nich będzie się znajdowało. Zmywarka, mikrofala, czajnik standardowy czy elektryczny stojący na blacie? Czy płyta grzewcza nie jest za daleko od zlewu i nie będzie problemu by odcedzić ziemniaki lub makaron po ugotowaniu?

W małej kuchni możliwe odległości pomiędzy poszczególnymi strefami są dość ograniczone, aczkolwiek warto pamiętać o odpowiednio dużym blacie roboczym. Najwygodniej gdyby znajdował się pomiędzy zlewem a płytą kuchenną i miał co najmniej 60 cm. Piekarnik na wysokości wzroku to duże ułatwienie, tylko jak często będziesz z niego korzystać? Jeśli raz w tygodniu, to może warto rozważyć umiejscowienie go pod płytą grzewczą, a blat wykorzystasz na postawienie Thermomixa, którego używasz znacznie częściej.  Ekspres do kawy jest na pewno wygodnym urządzeniem, tylko czy masz na niego zaplanowane miejsce? Ekspresy ciśnieniowe i do zabudowy są bardzo duże. Na kapsułki mniejsze, a może z małej kawiarki espresso będzie równie pyszne?

Mała kuchnia i jej aranżacja wymaga zastanowienia się, które przedmioty używasz najczęściej, które rzadziej, a których praktycznie wcale. Tych ostatnich nie musisz się pozbywać – niewykluczone, że masz na nie miejsce w piwnicy lub w szafie w przedpokoju.

Dekoracje okienne

W przypadku loftu i nowoczesnych wnętrz możesz całkowicie zrezygnować z wystroju okien. Zasłony i firanki pełnią jednak określoną funkcję – chronią przed słońcem gdy pomieszczenie się nagrzewa, ale też (lub przede wszystkim) przed wzrokiem sąsiadów. Wygodnym i mega praktycznym rozwiązaniem do małej kuchni są rolety rzymskie. Występują ze sterowaniem ręcznym lub elektrycznym. Rolety wykonujemy z materiału transparentnego (jak firanka), zaciemniająca (całkowcie blackout lub częściowo dimout) lub absolutna nowość, roleta duo, która jest połączeniem obu powyższych rolet i pełni funkcję i firanki, i zasłonki. Duży wybór dostępnych materiałów i kolorów pomoże uzyskać zamierzony efekt – kolorowa roleta ubarwi i nada wnętrzu nowej świeżości, delikatne i transparentne tkaniny dodadzą przytulności, a cięższe dimout w szarościach lub neutralnych kolorach podkreślą surowy charakter wnętrza.

Dodatki, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Tu należy pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej. Małą kuchnię bardzo łatwo jest zagracić i stworzyć w niej złudzenie bałaganu i chaosu. To dotyczy zarówno nowych kuchni jak i już istniejących. Co powinno być schowane niech ma swoje miejsce w szafce. Na blacie ustawiaj tylko to, czego używasz codziennie. Szukaj produktów dobrych jakościowo, o ładnym wyglądzie. Żadne pomieszczenie nie będzie wyglądało dobrze ze zniszczoną, plastikową deską do krojenia. Jeśli nie możesz jej schować – wymień na nową.

Gdy kolor ścian różni się od mebli kuchennych postaw raczej na jeden, maksymalnie dwa kolory. Według specjalistów nie powinny dominować więcej niż trzy.

Do wnętrz skandynawskich idealnie pasują wszelkie drewniane elementy, świeże zioła, pastelowe kolory. Wnętrza loftowe można wzbogadzić o fajną lampę sufitową z dużą, dekoracyjną żarówką i metalowe detale (półki, relingi, stojak na ręczniki papierowe). Płyn do mycia naczyń jeśli musi być na wierzchu dobrze jest przelać w ładny dozownik (drewniany, betonowy, z kryształkami – w zależności od stylu). Najważniejszą zasadą przy wyborze dodatków jest umiar i konsekwencja – zarówno jeśli chodzi o styl jak i kolor.

Podsumowanie

W przypadku małej kuchni aranżacja wymaga dokładnego przemyślenia co jest niezbędne, a z czego można zrezygnować. Dobrym wyborem jest zakup mebli na wymiar i wykonanie zabudowy do sufitu. Bezpiecznym wyborem są neutralne kolory (biel, szarość, beż) połączone z drewnem (zarówno naturalnym jak i materiałem drewnopodobnym). Czarne kuchnie są bardzo modne, jednak mogą pomniejszyć optycznie wnętrza – najlepiej zestawiać je z kolorami jasnymi. Nie zaleca się mieszania stylów, chyba, że preferujesz styl eklektyczny i dobrze wiesz jaki efekt ma on uzyskać. Jeśli chcesz nadać wnętrzu charakteru dobierz dodatki w takim samym lub zbliżonym kolorze. Tradycyjne zasłony i firanki świetnie zastąpi wygodna roleta rzymska.

Najważniejsze to jednak pamiętać o jednym – kuchnia ma być przede wszystkim wygodna i ma służyć Tobie i innym domownikom.

Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!
autor wpisu
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.