Zasłony w polskich wnętrzach ⋆ Małgorzata Poznań

Zasłony w polskich wnętrzach

29 grudnia 2020

Podgląd treści na blogu

Zasłony to wciąż najpopularniejszy sposób dekoracji okien. Dlatego, temu tematowi poświęcamy więcej uwagi niż chociażby roletom rzymskim. Zasłonami posiłkujemy się również ze względów praktycznych – wciąż pełnią rolę izolatora od światła dziennego, wścibskich spojrzeń zza okna oraz tworzą poczucie harmonii we wnętrzu.

Spis treści:

  • blackouty
  • dimouty
  • zasłony dekoracyjne
  • story i firany
  • podsumowanie

Blackout-y czyli zaciemniające pomieszczenie.

Zasłony możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od funkcji którą pełnią. Według nas, najciekawsze są zasłony blackout. Najczęściej możemy je spotkać w dobrych hotelach, salach bankietowych lub restauracjach. Ich specjalna „konstrukcja”, czyli powłoka, która nie przepuszcza światła pozwala na stworzenie wieczorowego klimatu nawet o poranku. Dlatego, dobrej jakości zasłony blackout są stosowane wszędzie tam gdzie magiczny klimat to coś niezbędnego.

W hotelach, szczególnie w miastach „wielkiego biznesu”, spełniają one ważną funkcję czyli pozwalają pozbyć się tak zwanego Jetlagu. Po wielogodzinnej podróży, często towarzyszy nam zmęczenie, które po prostu trzeba odespać. Zasłony blackout pozwolą nam na sen, nawet w słoneczny dzień. Naturalnie, coraz więcej osób ma z nimi kontakt czy to w hotelu w czasie podróży czy podczas wyjścia na wykwintną, popołudniową kolację w środku lata – często restauracje zasłaniają okna żeby stworzyć wieczorowy klimat. Zalety zasłon blackout można doceniać nie tylko pod względem ochrony przed światłem dziennym, ale również dlatego, że mogą one posiadać różne certyfikaty niepalności.

Certyfikaty te wymagane są w hotelach, ale stanowią też coraz częściej dodatkowe zabezpieczenie w mieszkaniach prywatnych. Jeśli chodzi o pomieszczenia mieszkań prywatnych to zasłony blackout polecamy szczególnie w głównej sypialni oraz w salonie. W sypialni zadbają o komfort snu, a w salonie o wygodę korzystania np. z kina domowego. Zasłony tego typu świetnie sprawdzą się również jako pomocnik klimatyzatora w naprawdę ciepłe dni.

Podsumowanie

Zalety:

– 100%-owe zaciemnienie

– pomoc dla systemów klimatyzacji

– zachowanie prywatności

– niepalność (w niektórych przypadkach)

Wady:

– dosyć ciężkie (potrzebują solidnego zamocowania)

– nie polecamy w pokoikach dziecięcych (zbyt mocno wyciemniają pomieszczenie, a akurat tutaj nie jest to pożądane)

dekoracja okna
dekoracja okna

Czym się różnią dimout-y?

Zasłony dimout to lekkie pójście na kompromis w kwestii poziomu światła we wnętrzu. Często na takie rozwiązanie decydują się mniej prestiżowe hotele czy restauracje, ale nie jest to reguła. Trzeba mieć świadomość siły z jaką zaciemniają zasłony blackout – naprawdę nic nie widać! 😊 Warto o tym pamiętać w momencie planowania umeblowania wnętrza. Zasłony dimout dają nam większą swobodę bo na przykład nie jest już konieczne montowanie, lub stawianie oświetlenia przy łóżku.

W pomieszczeniu w którym okno zasłonięte jest zasłoną dimout panuje półmrok. Nie stanowi problemu wstanie w środku nocy np. „za potrzebą”. Z łatwością znajdziemy smartfon czy laptop, czy inne źródło światła. Szczególnie polecamy zasłony dimout tam, gdzie na nocny lub dzienny spoczynek udają się dzieci. Warto pamiętać o tym na przykład projektując pokoik dziecięcy, że zamontowanie zasłon typu dimout będzie rozsądniejsze. Zasłony dimout są również bardziej konkurencyjne jeżeli chodzi o cenę – ich splot jest dużo luźniejszy od tego z blackout-u. Ma to też wpływ na wagę samych zasłon.

Zasłony dimout polecamy do pokoików dziecięcych, salonów, kuchni, łazienek… praktycznie wszędzie sprawdzą się doskonale. Są najbardziej optymalnym wyborem jeżeli chodzi o kompromis między zaciemnieniem /ceną/wygodą użytkowania.

Podsumowanie:

Zalety:

– 40-95%-owe zaciemnienie

– pomoc dla systemów klimatyzacji

– zachowanie prywatności

– niepalność (w niektórych przypadkach)

– szczególnie polecane do pokoików dziecięcych

Wady:

– brak pełnego zaciemnienia

zasłony zaciemniające
zasłony zaciemniające

Zasłony dekoracyjne

Oczywiście, zasłony dekoracyjne występują w wariantach jako blackout czy dimout – jednak chcę tutaj skupić się na zasłonach, których główną zaletą jest „moc estetyczna”. Wiele zależy od wystroju wnętrza w którym są zawieszone, jednak istnieją modele tkanin, które potrafią zdominować każde pomieszczenie. Ich odważne kolory, krój i sposób zawieszenia potrafią stworzyć efekt wizualny obok którego nie sposób przejść obojętnie. Takie zasłony wymagają bardzo dobrego rozplanowania pomieszczenia.

Łatwo jest przesadzić i ze stylowego, pięknego wnętrza zrobić „pobojowisko”. Tego nie chcemy. Żeby osiągnąć efekt odcinania się zasłon w pomieszczeniu, warto unikać dużych, solidnych mebli, a postawić na te bardziej eteryczne. Dekoracja powinna dominować kolorem, dlatego jeżeli zdecydujemy się na mocny kolor ścian, warto wybrać kontrastowy do nich kolor zasłon. Takie połączenie kolorów gwarantuje wręcz silne doznania estetyczne. Rodzaj zasłon dekoracyjnych możemy dobrać do naszych potrzeb.

Chcę również wspomnieć o wielu możliwościach upięcia zasłon. W zależności od tego w jakim stylu mamy wnętrze, możemy dopasować odpowiedni rodzaj upięcia – chodzi mi tu o mocowanie np. do ściany. Więcej o nich można znaleźć tutaj ->> Kolejnym elementem dekoracyjnym, który możemy wykorzystać jest sposób zawieszenia zasłon. Więcej na ten temat w kolejnym nagłówku.

Podsumowanie:

Zalety:

– “moc dekoracyjna”

– zachowanie prywatności

– niepalność (w niektórych przypadkach)

Wady:

  • – brak wad 🙂

Story i firany czyli co z czym się je.

Czy zasłony pasują do firan? Trochę to naiwne pytanie bo cóż z tego wyniknie, że napiszemy, że nie 🙂 I tak w połowie polskich domów królują zasłonki i firanki. Nic w tym dziwnego bo to połączenie może wyglądać atrakcyjnie jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach. Kontrast. Fajnie jak jest, ale warto też nie stosować się do tej zasady np. w przypadku jasnych wnętrz. Wtedy, jasne zasłony i firany mogą wyglądać świetnie.

Klasyczne połączenie z jasną firanką nie koniecznie musi wyglądać źle. Ale wyobraźmy sobie połączenie z ciemniejszej firanki i białych zasłon – bardzo stylowo. Firanka powinna też być nieco krótsza od story, a to dlatego, że zasunięta zasłona nie powinna ujawniać swojego “wnętrza”.

Podsumowując, zasłona i firanka to bardzo fajne połączenie jednak warto pamiętać o oryginalności kompozycji i estetyce. Jeżeli chcesz zobaczyć jak efektownie zamocować zasłonę lub firankę odsyłam Cię do mojego innego wpisu, właśnie na ten temat ->>

Podsumowując…

Podczas dekorowania okien, kierujmy się głównie naszym stylem oraz poczuciem estetyki. Nawet osoba świetnie znająca się na rzeczy nie jest w stanie zapewnić nas, że codzienne obcowanie z tkaniną którą wybierzemy nie będzie przyprawiać nas o ból głowy. To do nas należy decyzja na temat kolorystyki i charakteru wnętrza i podobnie z dekoracjami okiennymi – nie dajmy się zwariować.

Warto edukować się w tym co jest obecnie modne, ale róbmy to z głową. Nie musimy godzić się na każdą wizję wysnutą przez dekoratora – chyba nikt nie widział na ulicy większości stylizacji znanych projektantów. To nie dlatego, że wyglądają źle, ale dlatego że są jedynie inspiracją dla nas samych, aby rozbudzać nasze wewnętrzne potrzeby w wyrażaniu siebie.

Spraw żeby Twoje wnętrze odzwierciedlało to kim jesteś, a na pewno przypadnie do gustu Twoim przyjaciołom – logiczne prawda 🙂

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Klaudia
Klaudia
Read More
Szukałam firanek i.....natrafiłam na zakład P.Małgosi . Obsługa na +++++ ilość materiałów jakie pokazała pozwolił trafić na ten właściwy i co ważne niedrogi, a naprawdę nie różnił się niczym od tych oferowanych mi z innych zakładów za dość wysoką cene . Polecam usługi u p Małgosi jeśli ktoś chce za niewysoka cene upiększyć sobie swoje okna 😊 P.Malgosiu jeszcze raz dziękuję 👍
Joanna Zofia
Joanna Zofia
Read More
Jestem estetką której trudno dogodzić, lecz profesjonalizm i dbałość o każdy szczegół w firmie Małgorzata wręcz mnie zaskoczył. Zasłony są perfekcyjnie dobrane do pomieszczeń. Design na wysokim poziomie. Polecam wszystkim!
autor wpisu
Przewiń do góry
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć. Nazywam się Małgorzata Kaczmarek. Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.