Jak wyciszyć pokój?⋆ Zasłony akustyczne ⋆ Małgorzata Poznań

Jak wyciszyć pokój?

8 czerwca 2021
Żeby skutecznie wyciszyć pokój, powinniśmy zastanowić się co odpowiada za hałas we wnętrzu? Chcemy odizolować się od zgiełku ruchliwej ulicy? A może surowość naszego mieszkania niekorzystnie wpływa na jego akustykę – echo i uciążliwe pogłosy stają się nie do zniesienia? Jeśli któryś z tych problemów brzmi znajomo, koniecznie zapoznajcie się z naszym dzisiejszym artykułem! Jak wyciszyć pokój?

Podgląd treści na blogu

Żeby skutecznie wyciszyć pokój, powinniśmy zastanowić się co odpowiada za hałas we wnętrzu. Chcemy odizolować się od zgiełku ruchliwej ulicy? A może surowość naszego mieszkania niekorzystnie wpływa na jego akustykę – echo i uciążliwe pogłosy stają się nie do zniesienia? Jeśli któryś z tych problemów brzmi znajomo, koniecznie zapoznajcie się z naszym dzisiejszym artykułem! Jak wyciszyć pokój?

Zasłony akustyczne, czyli jakie?

Zacznijmy od początku – tzw. “zasłony akustyczne” dzielą się na dwie podgrupy:

  • zasłony dźwiękochłonne – ich podstawowym zadaniem jest wyciszenie niepożądanych dźwięków, ale tych pochodzących z pomieszczenia. Zatem świetnie sprawdzą się w przypadku dużych i wysokich pomieszczeń, w których nietrudno o echo i pogłos. Jako zasłony akustyczne dźwiękochłonne dobrze sprawdzą się wysoko “porowate” tkaniny, a więc te o wyraźnej strukturze materiału. Tkaniny dźwiękochłonne wbrew pozorom nie są grube – takie zasłony najczęściej szyje się na podszewce.
  • zasłony dźwiękoszczelne – głównym celem zasłon akustycznych dźwiękoszczelnych jest wyciszenie pomieszczenia od wszelkich niepożądanych dźwięków pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Ich budowa jest “kanapkowa” – składa się z trzech warstw materiałów, z czego każdy z nich odpowiada za coś innego. Od wewnątrz pomieszczenia znajduje się tkanina dekoracyjna, część środkowa to tkanina dźwiękoszczelna, a od strony zewnętrznej znajduje się tkanina dźwiękochłonna. Cały ten zestaw stanowi idealne dźwiękoszczelne trio :).
Realizacja MDiA

Dlaczego zasłony to ważny element w wyciszeniu wnętrza?

Wiemy jak uciążliwy może być niechciany dźwięk. Wiemy też, że nie wszystko da się przewidzieć. Rzadko kiedy słowo „zasłony” kojarzy nam się z „akustyką”. Jeśli jednak skojarzymy fakty, okaże się, że wiele razy zdążyliśmy się przekonać o tym, co dobrego może zrobić tkanina we wnętrzu. Na pewno kojarzycie pogłos świeżo wyremontowanego mieszkania – jeszcze bez kropki nad i. „Kropką nad i” są zasłony, firany, rolety i inne tekstylia, które w zależności od swojej formy i rodzaju materiału, lepiej lub gorzej pochłaniają dźwięki. Jak wyciszyć pokój? Choć zasłony kojarzą się raczej z przyciemnianiem pokoju, odpowiednia ich forma i dobór materiału może także skutecznie poprawić nasz komfort również w tym zakresie.

Domowe kino, czyli jak wyciszyć i zaciemnić wnętrze jednocześnie?

Stosując zasłony dźwiękoszczelne, możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – uzyskać dźwiękoszczelność i całkowite zaciemnienie wnętrza jednocześnie. Warto wiedzieć, że tkanina zaciemniająca i dźwiękoszczelna to często ta sama tkanina. Kluczowa jest tu jej struktura – pojedyncze nitki są bardzo “ciasno” ułożone. Tak wysoka gęstość materiału, a tym samym brak wolnych przestrzeni – “porów” – skutecznie blokuje zarówno przenikanie do pokoju promieni słonecznych, jak i niektórych dźwięków. Taka współzależność świetnie sprawdzi się w pokoju, który posłuży nam jako prywatna sala kinowa. Chyba nie musimy Was przekonywać, jak domowe kino może poprawić naszą jakość życia, skutecznie poprawiając nasze samopoczucie! O tym, jak stworzyć domową salę kinową pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, zapraszamy do lektury!

Realizacja MDiA

Podsumowanie

Aranżując dom lub mieszkanie, starajmy się spojrzeć holistycznie do aspektów związanych z funkcjonalnością naszych wnętrz. Dobierając zasłony, zastanówmy się jakie ich funkcje dodane byłyby dla nas znaczącym poprawieniem komfortu życia codziennego. Wśród zasłon akustycznych możemy wyróżnić dwa typy, w zależności od charakterystyki i pochodzenia uciążliwych dźwięków: zasłony dźwiękochłonne – skutecznie niwelujące pogłosy, a także zasłony dźwiękoszczelne – izolujące pomieszczenie od hałasów ze środowiska zewnętrznego. Jeśli jednak nie macie pewności, jakie rozwiązanie byłoby dla nas najlepsze, zdajcie się na doświadczenie specjalistów w dziedzinie aranżacji okien.

Średnia ocen użytkowników to 5 na podstawie 1 głosów.

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Klaudia
Klaudia
Read More
Szukałam firanek i.....natrafiłam na zakład P.Małgosi . Obsługa na +++++ ilość materiałów jakie pokazała pozwolił trafić na ten właściwy i co ważne niedrogi, a naprawdę nie różnił się niczym od tych oferowanych mi z innych zakładów za dość wysoką cene . Polecam usługi u p Małgosi jeśli ktoś chce za niewysoka cene upiększyć sobie swoje okna 😊 P.Malgosiu jeszcze raz dziękuję 👍
Joanna Zofia
Joanna Zofia
Read More
Jestem estetką której trudno dogodzić, lecz profesjonalizm i dbałość o każdy szczegół w firmie Małgorzata wręcz mnie zaskoczył. Zasłony są perfekcyjnie dobrane do pomieszczeń. Design na wysokim poziomie. Polecam wszystkim!
autor wpisu
Przewiń do góry
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć. Nazywam się Małgorzata Kaczmarek. Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.