Styl rustykalny – coś dla spragnionych natury • Małgorzata Poznań

Styl rustykalny – coś dla spragnionych natury

Styl rustykalny
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

Styl rustykalny jest lekko wzorowany na czasach kiedy ludzie żyli w własnoręcznie wytworzonych domach i wnętrzach. Styl ten, głównie odzwierciedla to, jak wyglądały wiejskie domostwa kilkaset lat temu. Wywodzi się z terenów dzisiejszej Szwecji. Co go odróżnia od stylu minimalistycznego? Jak ma się styl rustykalny do dekoracji okien? Dowiesz się z tego bloga!

Skąd wziął się styl rustykalny?

Naszym zdaniem, styl rustykalny to jeden z bardziej wdzięcznych styli spośród wielu stosowanych dzisiaj. Jego główna cecha, którą tak lubimy to umiłowanie prostoty, a zarazem jakieś pragnienie wolności. Styl rustykalny kojarzy nam się z czasami gorączki złota, traperów oraz ich stylem życia. Proste rozwiązania miały zapewniać dobre funkcjonowanie domostwa w niejednokrotnie trudnych warunkach. Bliskość natury i walka człowieka o to żeby nie tylko przetrwać, ale też tworzyć kolejne rozwiązania dzięki którym pojedyncze domostwo, stawało się samowystarczającą oazą życia. Wcale nie było łatwo, ale dzięki prostym rozwiązaniom i nastawieniu na funkcjonalność, Ci pierwsi na nieznanych wtedy terenach, twardzi ludzie, tworzyli podwaliny pod dzisiejsze miasta.

Charakter stylu rustykalnego

W centrum stylu rustykalnego jest prostota. To ona stanowi podstawę do wyznaczania granic dekoracyjnych w tym stylu. Sprawdzą się w nim tradycyjne rozwiązania, bez upiększeń i niepotrzebnych dodatków. Żeby wstrzelić się w ramy stylu rustykalnego, powinniśmy być świadomi tego, że funkcjonalność mebli czy dekoracji okiennych to podstawa.

Styl rustykalny
Styl rustykalny

Dekoracje okienne w stylu rustykalnym

Jako, że styl rustykalny stawia na proste i funkcjonalne rozwiązania, to bądźmy ostrożni w przypadku dekoracji okiennych. Wystarczy, że nasze okno przyozdobimy firanką z lnu lub z jakiegoś rodzaju siatki. Dawniej, pożądane były firany z koronek, co było jak najbardziej trafne, jednak dzisiaj, firany z koronek są coraz rzadziej stosowane. A więc… len, linen look lub siatka.

Zasłony w stylu rustykalnym?

Zasłony w stylu rustykalnym, w odróżnieniu od firan – to zupełnie inna bajka. Charakterystyczne dla tego stylu proste rozwiązania i mała dekoracyjność nie mają odzwierciedlenia w zasłonach. Tutaj powinniśmy podkreślić sielski oraz ludowy charakter tych wnętrz. Bogate, ale odpowiednio dobrane zdobienia np. w pionowe paski czy kwiaty są tutaj mocno oczekiwane.

Kończąc…

Przy tworzeniu dekoracji w stylu rustykalnym powinniśmy pamiętać o dwóch zasadach – skromne firanki, bogate zasłony. Przy tworzeniu wnętrz na styl rustykalny przyda się doświadczenie. Służymy pomocą. Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące rozwiązań w tym lub jakimkolwiek innym stylu, chętnie pomożemy. Zachęcamy do odwiedzenia podstron firany oraz zasłony żeby lepiej zorientować się w stosowanych do ich tworzenia tkaninach.

Zajrzyj również na naszego Facebook-a>>

Wpis zamieszczony przez...
Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek

Założycielka firmy Małgorzata Dekoracja i Automatyka Sp. z o.o. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy przy projektowaniu wnętrz, a szczególnie w dekoracji okien.

Zapisz się na nasz Newsletter i bądź na bieżąco

Nasz newsletter obfituje we wskazówki dla projektantów amatorów. Dokładamy starań żeby był on jak najbardziej skondensowaną formą przekazania wiedzy od profesjonalistów dla hobbystów. Zapisz się teraz!

Przewiń do góry