Styl rustykalny – coś dla spragnionych natury • Małgorzata Poznań

Styl rustykalny – coś dla spragnionych natury

Styl rustykalny jest lekko wzorowany na czasach kiedy ludzie żyli w własnoręcznie wytworzonych domach i wnętrzach. Styl ten, głównie odzwierciedla to, jak wyglądały wiejskie domostwa kilkaset lat temu. Wywodzi się z terenów dzisiejszej Szwecji. Co go odróżnia od stylu minimalistycznego? Jak ma się styl rustykalny do dekoracji okien? Dowiesz się z tego bloga!

Skąd wziął się styl rustykalny?

Naszym zdaniem, styl rustykalny to jeden z bardziej wdzięcznych styli spośród wielu stosowanych dzisiaj. Jego główna cecha, którą tak lubimy to umiłowanie prostoty, a zarazem jakieś pragnienie wolności. Styl rustykalny kojarzy nam się z czasami gorączki złota, traperów oraz ich stylem życia. Proste rozwiązania miały zapewniać dobre funkcjonowanie domostwa w niejednokrotnie trudnych warunkach. Bliskość natury i walka człowieka o to żeby nie tylko przetrwać, ale też tworzyć kolejne rozwiązania dzięki którym pojedyncze domostwo, stawało się samowystarczającą oazą życia. Wcale nie było łatwo, ale dzięki prostym rozwiązaniom i nastawieniu na funkcjonalność, Ci pierwsi na nieznanych wtedy terenach, twardzi ludzie, tworzyli podwaliny pod dzisiejsze miasta.

Charakter stylu rustykalnego

W centrum stylu rustykalnego jest prostota. To ona stanowi podstawę do wyznaczania granic dekoracyjnych w tym stylu. Sprawdzą się w nim tradycyjne rozwiązania, bez upiększeń i niepotrzebnych dodatków. Żeby wstrzelić się w ramy stylu rustykalnego, powinniśmy być świadomi tego, że funkcjonalność mebli czy dekoracji okiennych to podstawa.

Styl rustykalny
Styl rustykalny

Dekoracje okienne w stylu rustykalnym

Jako, że styl rustykalny stawia na proste i funkcjonalne rozwiązania, to bądźmy ostrożni w przypadku dekoracji okiennych. Wystarczy, że nasze okno przyozdobimy firanką z lnu lub z jakiegoś rodzaju siatki. Dawniej, pożądane były firany z koronek, co było jak najbardziej trafne, jednak dzisiaj, firany z koronek są coraz rzadziej stosowane. A więc… len, linen look lub siatka.

Zasłony w stylu rustykalnym?

Zasłony w stylu rustykalnym, w odróżnieniu od firan – to zupełnie inna bajka. Charakterystyczne dla tego stylu proste rozwiązania i mała dekoracyjność nie mają odzwierciedlenia w zasłonach. Tutaj powinniśmy podkreślić sielski oraz ludowy charakter tych wnętrz. Bogate, ale odpowiednio dobrane zdobienia np. w pionowe paski czy kwiaty są tutaj mocno oczekiwane.

Kończąc…

Przy tworzeniu dekoracji w stylu rustykalnym powinniśmy pamiętać o dwóch zasadach – skromne firanki, bogate zasłony. Przy tworzeniu wnętrz na styl rustykalny przyda się doświadczenie. Służymy pomocą. Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące rozwiązań w tym lub jakimkolwiek innym stylu, chętnie pomożemy. Zachęcamy do odwiedzenia podstron firany oraz zasłony żeby lepiej zorientować się w stosowanych do ich tworzenia tkaninach.

Zajrzyj również na naszego Facebook-a>>

Przewiń do góry