Projektowanie garderoby ⋆ Małgorzata Poznań

Projektowanie garderoby

16 maja 2021
Posiadanie funkcjonalnej garderoby to prosty sposób na utrzymanie porządku w swoich ubraniach. Właśnie dlatego, wiele osób decyduje się na wydzielenie osobnego pomieszczenia przeznaczonego na ubrania, buty i dodatki. Coraz częściej, decydujemy się poświęcić kilka metrów kwadratowych z istniejących pomieszczeń, aby wprowadzić więcej funkcjonalności do naszego domu czy mieszkania. Czy garderoba jest konieczna? Konieczna nie jest, ale z pewnością ułatwia codzienne funkcjonowanie. W tym artykule przekażemy Wam cenne wskazówki, co zrobić, żeby projektowanie garderoby nie było żmudnym zajęciem, a efektywnym i przyjemnym zadaniem.

Podgląd treści na blogu

Posiadanie funkcjonalnej garderoby to prosty sposób na utrzymanie porządku w swoich ubraniach. Właśnie dlatego, wiele osób decyduje się na wydzielenie osobnego pomieszczenia przeznaczonego na ubrania, buty i dodatki. Coraz częściej, decydujemy się poświęcić kilka metrów kwadratowych z istniejących pomieszczeń, aby wprowadzić więcej funkcjonalności do naszego domu czy mieszkania. Czy garderoba jest konieczna? Konieczna nie jest, ale z pewnością ułatwia codzienne funkcjonowanie. W tym artykule przekażemy Wam cenne wskazówki, co zrobić, żeby projektowanie garderoby nie było żmudnym zajęciem, a efektywnym i przyjemnym zadaniem.

Od czego zacząć projektowanie garderoby?

Najlepiej od początku ;). Wszystko zależy od tego, czy dysponujemy osobnym pomieszczeniem, które chcemy przeznaczyć na garderobę. Jeśli tak – świetnie. Jeśli nie, zastanówmy się, czy istnieje możliwość wydzielenia osobnej przestrzeni na nasze ubrania. Wiele osób decyduje się na zagospodarowanie części sypialni właśnie na garderobę. Jeśli nie macie najmniejszej ochoty na uporczywy remont, świetnym rozwiązaniem może okazać się oddzielenie części sypialnianej od strefy przechowywania zasłoną. Nie dość, że skutecznie, to jeszcze efektownie! Zasłona zadziała na tej samej zasadzie co kurtyna w teatrze – skutecznie zasłoni nasze “zaplecze”. To, co za kulisami, nie będzie widoczne (chyba, że chcemy, żeby było), a jednocześnie zyska na tym akustyka w sypialni. W zależności od materiału, zasłonę “kurtynę” możemy dopasować stylem i kolorem do istniejącej już aranżacji wnętrza. Funkcjonalności dodają także szyny karniszowe KS, na których bez przeszkód i niemal bezgłośnie wdzięcznie suną zasłony.

Dopasujmy garderobę do naszych potrzeb

Źródło grafiki: domiporta.pl

Półki, drążki, szuflady… Na co się zdecydować? Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że najlepiej utrzymać porządek w garderobie, która jest funkcjonalna. Jak zatem dobrze zaprojektować garderobę? Przede wszystkim, powinniśmy przeanalizować jakie typu rzeczy chcemy tam przechowywać. Nasza rada – im więcej drążków na wiszące ubrania, tym lepiej. Tak przechowywane ubrania nie gniotą się, a przy tym są cały czas widoczne. Układając stosy ubrań na półkach, często zapominamy o tych znajdujących się z tyłu lub na samym spodzie. Oczywiście, ubrania przechowywane na wieszakach zajmują nieco więcej miejsca, niż te układane na półkach. Jeśli jednak miejsce nas nie ogranicza – droga wolna.

Koniecznym elementem są także szuflady. Nie musi być dużo – najczęściej wystarczy kilka. Szuflady to świetny sposób na przechowywanie drobnych części garderoby, takich jak bielizna czy dodatki. Wielu producentów oferuje szuflady, które jednocześnie eksponują wybrane przez nas przedmioty. Często podświetlone, wyłożone aksamitem tace bardzo elegancko prezentują naszą biżuterię lub okulary przeciwsłoneczne. Tutaj w zależności od Waszych potrzeb – wybrane rzeczy możemy eksponować, a resztę możliwie ukryć.

Jeśli posiadamy dużo par butów, powinniśmy dostosować projekt garderoby także do przechowywania obuwia. W tym przypadku świetnie sprawdzą się pochylone półki i specjalne, dedykowane do butów stojaki z prawidłami, na przykład te “wyjeżdżane” – jak szuflady. Istotą projektowania garderoby jest uwzględnienie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami w taki sposób, aby przechowywanie konkretnych rzeczy było po prostu możliwe i wygodne. Jeśli posiadamy dużo “długich” części garderoby, takich jak kardigany, płaszcze czy sukienki, powinniśmy uwzględnić to w odpowiednim rozstawie drążków i półek.

Źródło grafiki: ikea.com

Co warto uwzględnić w projekcie garderoby?

Oprócz standardowych elementów, jeśli tylko mamy możliwość – wprowadzajmy dodatkowe udogodnienia. W ergonomicznej garderobie z pewnością przyda się krzesło lub tapicerowana pufa. Zdecydowanym ułatwieniem jest wprowadzenie do naszej garderoby sporej ilości luster – w zależności od możliwości wnętrza. Dodatkowo, świetnym rozwiązaniem może okazać się zagospodarowanie miejsca na toaletkę. Jeśli nasza garderoba ma dostęp do okien, powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi, a przede wszystkim – przed spojrzeniami z zewnątrz. W tym celu idealnie sprawdzą się wysokogatunkowe zasłony. Warto wybierać te zaciemniające, które skutecznie ochronią nas zarówno od światła, jak i od ciekawskich spojrzeń ze środowiska zewnętrznego. Dobrze wiemy, że prywatność w garderobie to wyjątkowo przydatna zaleta ;).

Projektowanie garderoby – kilka rad

  • Standardowo, szerokość jednego wieszaka to 40 cm. Taka zatem powinna być minimalna głębokość segmentów z drążkami.
  • Odległość między poszczególnymi drążkami to minimum 100 cm, a na dłuższe ubrania – adekwatnie więcej
  • Szuflady świetnie sprawdzą się na przechowywanie drobnych elementów, np. bielizny
  • Optymalna głębokość półek to 35 – 40 cm, głębsze uniemożliwiają funkcjonalność
  • W przypadku toaletki – warto zadbać o odpowiednie oświetlenie i ochronę przed uporczywymi promieniami słonecznymi
  • Jeśli nie możemy wydzielić osobnego pomieszczenia – wykorzystajmy efektowne zasłony
  • Im więcej luster – tym lepiej
  • Na garderobę dla jednej osoby powinna wystarczyć przestrzeń 2,5 metrów kwadratowych


Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Klaudia
Klaudia
Read More
Szukałam firanek i.....natrafiłam na zakład P.Małgosi . Obsługa na +++++ ilość materiałów jakie pokazała pozwolił trafić na ten właściwy i co ważne niedrogi, a naprawdę nie różnił się niczym od tych oferowanych mi z innych zakładów za dość wysoką cene . Polecam usługi u p Małgosi jeśli ktoś chce za niewysoka cene upiększyć sobie swoje okna 😊 P.Malgosiu jeszcze raz dziękuję 👍
Joanna Zofia
Joanna Zofia
Read More
Jestem estetką której trudno dogodzić, lecz profesjonalizm i dbałość o każdy szczegół w firmie Małgorzata wręcz mnie zaskoczył. Zasłony są perfekcyjnie dobrane do pomieszczeń. Design na wysokim poziomie. Polecam wszystkim!
autor wpisu
Przewiń do góry
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć. Nazywam się Małgorzata Kaczmarek. Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.