fbpx

Jak wybielić firany – kompleksowy poradnik domowych metod

Spis treści

Firany to jedna z najchętniej wybieranych dekoracji okiennych we wnętrzach. Kolorem, który od lat niezmiennie na nich króluje jest biel. Barwa ta, ze względu na swoje właściwości odbijania światła, doskonale sprawdza się w aranżacjach okiennych, jednak jest dość wymagająca. Jednak z upływem czasu materiał może szarzeć lub żółknąć, sprawiając, że tkanina traci atrakcyjny wygląd. Jak wybielić firany, aby prezentowały się zawsze świeżo i elegancko? Przedstawiamy domowe, ekologiczne sposoby na utrzymanie idealnej bieli, w zależności od materiału.

Jak wybielić firany domowym sposobem – podstawowe metody

Aranżacje okienne z wykorzystaniem firan wciąż cieszą się dużą popularnością. Jak  utrzymać nieskazitelną biel firan i cieszyć się jej pięknem we wnętrzach, jednocześnie zapewniając im bezpieczeństwo?

  • proszek do prania firanek 

Na rynku znajdziemy specjalne proszki do prania firan. Detergenty te zapewnią nie tylko perfekcyjną świeżość i biały kolor, ale również zmiękczą tkaninę, dzięki temu będzie przyjemna w dotyku. Ponadto, materiał nie będzie się elektryzował, dzięki czemu zawsze będą się dobrze układać.

  • sól kuchenna

To produkt, który znajdziemy praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Namaczanie firan w wodzie z solą pomoże odzyskać ich śnieżnobiałą biel. Namocz tkaninę w roztworze ok. 7 łyżek soli i 5 litrów wody przez ok. 2-3h, a następnie wypierz ręcznie lub w pralce.

  • soda oczyszczona 

Kolejnym preparatem, który z powodzeniem możemy użyć, aby wybielić firany, jest soda oczyszczona. Poza doskonałymi właściwościami czyszczącymi, również zmiękcza tkaniny, sprawiając, że stają się one przyjemne w dotyku. Sody możemy użyć zarówno podczas prania ręcznego, jak i w pralce. Dosyp 1 czubatą łyżkę do przegrody na proszek do prania lub dodaj do miski z ciepłą wodą i namaczaj. Podobne rezultaty otrzymasz używając proszku do pieczenia. 

  • kwasek cytrynowy lub sok z cytryny

Dobre działanie wybielające wykazuje również doskonale wszystkim znana cytryna. Sok z tego owocu nie tylko świetnie wybieli firanę, ale również nada jej piękny, świeży zapach. Kwasek cytrynowy lub wyciśnięty sok dodaj do miski z ciepłą wodą i namaczaj firanę przez około 20-30 minut. Im większa ilość soku, tym lepszy będzie efekt. Po takiej kąpieli, należy wyprać firany jak zwykle, po czym wysuszyć.

Jak wybielić stare białe firany – skuteczne sposoby

Firany to produkt, który przy odpowiedniej pielęgnacji, może z powodzeniem służyć nam wiele lat. Jednak z upływem czasu, tkaniny stają się delikatniejsze i bardziej narażone na uszkodzenia. Jak wybielić stare, białe firany, aby zachować ich dobrą kondycję na długi czas? 

W przypadku firan, szczególnie tych z długim stażem, lepiej postawić domowe metody wybielania. Oferowane przez producentów chemiczne preparaty mogą okazać się zbyt silne i uszkodzić delikatny materiał. Dobrze sprawdzi się roztwór wody z solą kuchenną czy sodą oczyszczoną. Dla wzmocnienia efektu można dodać soku z cytryny lub octu

Zastanawiasz się jak wybielić stare firany w bezpiecznym sposób? Postaw na pranie ręczne. W pralce wrażliwe włókna tkaniny mogą zahaczyć o elementy wewnętrzne bębna i ulec zniszczeniu. Jeśli mimo to wybierasz czyszczenie automatyczne, skorzystaj ze specjalnego z woreczka, który zabezpieczy firanę przed urazami mechanicznymi.

Ekologiczne wybielanie – jak domowym sposobem wybielić firany

W domowych przestrzeniach zależy nam na tym, aby były one jak najbardziej przyjazne dla naszego zdrowia. Detergenty używane do sprzątania czy prania, pomimo swojej skuteczności, zawierają często szereg szkodliwych dla człowieka substancji. Wcale nie musimy sięgać po silne chemiczne mieszanki, aby osiągnąć efekt czystości. Możemy skorzystać z produktów dobrze nam znanych z kuchni, którymi posługiwały się jeszcze nasze babcie i prababcie!

Wybierając ekologiczne, domowe sposoby na wybielanie firan, gwarantujemy bezpieczeństwo nie tylko sobie i naszej planecie, ale również tkaninom. 

Jak skutecznie wybielić firany z różnych materiałów

Na rynku mamy obecnie dostępne przezroczyste firany wykonane z różnych materiałów. Nie pozostaje to bez znaczenia podczas czyszczenia ich, bowiem każda z tkanin cechują nieco inne właściwości. Woal, tiul czy len, pięknie uzupełnią naszą przestrzeń, pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednią pielęgnację.

Firany z woalu charakteryzują się delikatnością, dlatego do ich wybielania warto wybrać domową metodę opartą na naturalnych składnikach. Namaczanie w mieszance wody i sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia zapewni nam śnieżnobiały efekt, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo dla włókien.

Sytuacja będzie wyglądać podobnie w przypadku firan z tiulu czy lnu. Lepszym rozwiązaniem na pewno będzie pranie ręczne, który nie narazi splotu na uszkodzenia. Tkaninę należy traktować z ostrożnością, gdyż w jej przypadku nietrudno o zaciągnięcia.

Jak wybielać firany – krok po kroku

KROK I

Przystępując do wybielania firan w pierwszej kolejność warto ustalić, z jakiej tkaniny są one wykonane. Każdy materiał ma nieco inne wymagania dotyczące temperatury czy detergentów, dlatego aby zachować dobrą formę przez długie lata

KROK II

Po ustaleniu materiału, możemy dokonać wyboru środka czyszczącego. Możemy skorzystać z oferty drogeryjnej i wybrać gotowe wybielacze lub postawić na naturalny, ekologiczny środek, który często jest w stałym zaopatrzeniu naszych gospodarstw domowych. Wybielanie firan przy użyciu mieszaniny wody z solą kuchenną, sokiem z cytryny czy octu to nie tylko równie skuteczna metoda, ale też bezpieczniejsza, w porównaniu ze sklepowymi odpowiednikami. Przyrządź roztwór według odpowiednich proporcji w większej misce, w której umieścisz firany.

KROK III

Następnym etapem jest namaczanie. Zazwyczaj wystarczy 30 minut do nawet 3h, w zależności od detergentu. Po osiągnięciu satysfakcjonującego efektu należy wypłukać firanę w czystej wodzie. Można dodatkowo wyprać w pralce w niskiej temperaturze.

KROK IV

Istotną rolę w procesie wybielania firan odgrywa również suszenie. Pamiętaj, aby nie robić tego na grzejniku lub ostrym słońcu – może spowodować żółknięcie materiału. Najlepiej mokrą tkaninę przypiąć bezpośrednio po praniu do karnisza lub szyny – dzięki sile grawitacji firana nie będzie wymagała prasowania. Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu – firany po złożeniu umieść w szafce bez dostępu do światła słonecznego. 

Systematyczna pielęgnacja domowymi sposobami to gwarancja świeżego i eleganckiego wyglądu firan we wnętrzu. Wybierając ekologiczne metody z użyciem sody, octu czy soku z cytryny, dbamy zarówno o tkaniny, ale również o nasze zdrowie i środowisko. 

Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!
Picture of Patrycja Chwiałkowska
Patrycja Chwiałkowska
Jakie firany do pokoju dziecięcego?
Dwa okna obok siebie – jakie firany?
Jak wybielić firany – kompleksowy poradnik domowych metod
Jaki materiał na firany?

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go dalej!

Facebook
X
WhatsApp
Email
Scroll to Top
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć!

Nazywam się Małgorzata Kaczmarek.

Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.