Karnisze pojedyncze
Aranżacja okien to element kształtujący nie tylko przestrzeń wokół okna, ale również całe wnętrze. Dlatego istotne jest, aby odpowiednio dobrać wszystkie jej elementy. Poza dobrze dopasowanymi firanami czy zasłonami, warto pamiętać również o karniszu. Gdzie najlepiej sprawdzi się karnisz pojedynczy i kiedy warto go zastosować?
Oto nasz proces
Kontakt z firmą
Decydując się na aranżację okienną, skontaktuj się z nami w celu rozważenia pomysłów, dopracowania wizji czy doboru tkanin.
Wstępna wycena
Po określeniu wymagań i oczekiwań klienta kluczowe jest wykonanie wyceny, która będzie powodem zadowolenia obydwu stron.
Pomiar okien
Ustalenie wszystkich aspektów formalnych to furtka do pomiaru okien, który jest niezbędny, aby aranżacja była estetyczna i dopracowana.
Montaż dekoracji
Ostatni krok to montaż dekoracji, do którego przystępujemy z maksymalnym skupieniem, profesjonalizmem i doświadczeniem.
Karnisze pojedyncze - zastosowanie
Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaki karnisz wybrać do swojego wnętrza – jesteś we właściwym miejscu. Obecnie na rynku wybierać możemy spośród różnych możliwości i produktów, również z zakresu dekoracji okiennych. Karnisze drążkowe czy szyny karniszowe, występujące w różnych wariantach, pozwalają na znalezienie najbardziej optymalnego rozwiązania do każdej przestrzeni. Jednym z nich są karnisze pojedyncze. Gdzie najlepiej je zastosować i dlaczego?
Karnisze pojedyncze to właściwy wybór, kiedy planujemy zawiesić tylko jedną warstwę materiału – firanę lub zasłonę. Wówczas długość karnisza powinna mieć minimum tyle centymetrów szerokości, co rozsunięta maksymalnie tkanina. Zarówno karnisze drążkowe, jak i szyny karniszowe, możemy docinać na dowolną szerokość, dzięki czemu idealnie dopasujemy do rozmiaru okna.
Pojedynczy wariant karnisza to również dobre rozwiązanie do wnętrz o niewielkim metrażu. W zależności od modelu, sposobu montażu oraz cech pomieszczenia, wskazane jest, aby zachować odległość od ściany od ok. 10-20cm. Wybranie karnisza podwójnego lub dodanie drugiej szyny karniszowej zabierze zatem kolejne centymetry cennej przestrzeni.
Karnisze pojedyncze - szyna czy drążek?
Karnisze pojedyncze mogą występować pod różnymi postaciami. Podstawowy podział to drążki oraz szyny karniszowe. Drążki, montowane najczęściej do ściany, to dobrze znane rozwiązanie, znane od lat. W ostatnim czasie tracą jednak na popularności na rzecz bardziej nowoczesnych karniszy KS czy karniszy Wave. Sam produkt cechuje się oszczędnym, minimalistycznym wyglądem, a jego technologia umożliwia montaż zasłony lub firany praktycznie przy samym suficie. Taki zabieg optycznie dodaje pomieszczeniu wysokości i wyjątkowej elegancji. Ponadto, systemy są niezwykle komfortowe i łatwe w użyciu.
Karnisz pojedynczy to doskonały wybór, kiedy zależy nam na rozwiązaniu minimalistycznym lub budżetowym. Sprawdzą się we wnętrzach o mniejszym metrażu oraz takich, gdzie wieszamy zazwyczaj tylko jedną warstwę materiału, np. łazience czy kuchni. Szeroki wybór karniszy pojedynczych w postaci karniszy KS, karniszy Wave czy drążków, umożliwia wybór produktu skrojonego na miarę!
Realizacje
Karnisze pojedyncze - wady i zalety
Zastosowanie pojedynczego karnisza ma swoje wady i zalety. Warto je znać, aby ze świadomie podjąć decyzję o ich wyborze i cieszyć się komfortem użytkowania bez niespodzianek. Jakie plusy możemy przypisać pojedynczym karniszom?
Czytaj więcejmniej
- lekkość wizualna – pojedyncze karnisze zabierają mniej miejsca, dzięki czemu są rozwiązaniem bardziej minimalistycznym. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim czy nowoczesnym, gdzie raczej dążymy do oszczędności i prostoty formy.
- niższa cena – mniejsza ilość materiału, użyta do produkcji karnisza pojedynczego, przekłada się na cenę. Przy mniejszym budżecie warto wziąć go pod uwagę.
- łatwiejsze w montażu i utrzymaniu czystości – pojedyncze karnisze, z uwagi na swoją mniejszą wagę i powierzchnię, będą również łatwiejsze w montażu. Modele podwójne, dedykowane silniejszym obciążeniom, wymagają często większej ilości wsporników, a co za tym idzie – większej ilości wiercenia. Jeśli chcesz je ograniczyć, postaw na wariant pojedynczy.
Do minusów zaliczamy:
- brak możliwości zawieszenia dwóch firan – pojedyncze karnisze na pewnie nie sprawdzą się w domach miłośników połączenia firanek i zasłon. Absolutnie nie rekomendujemy wieszania ich na jednej szynie czy karniszu – widoczne odcięcia i szpary pomiędzy tkaninami nie będą wyglądać estetycznie. Ponadto, pod względem użytkowym jest to wyjątkowo niepraktyczne rozwiązanie.
- mniejsza kontrola nad zacienieniem – wybór między firanką a zasłoną wiąże się z ograniczeniem kontroli nad ilością światła, wpadającego do wnętrza. Jeśli lubimy manewrowanie nim w dużym zakresie, warto postawić na karnisz podwójny. Wówczas możemy uzyskiwać zróżnicowane efekty świetlne, dopasowane do naszych potrzeb.