Rosnące zainteresowanie egzotyką przekłada się również na preferencje w wystroju wnętrz. Inspiracjami są już nie tylko trendy z Zachodu, styl francuski czy loftowy nadal jest bardzo popularny, lecz wiele osób dostrzega też możliwość zaczerpnięcia pewnych wzorców z Dalekiego Wschodu, z Chin, Japonii czy Indii. My zaś skupimy się dzisiaj na, charakterystycznych dla Kraju Kwitnącej Wiśni, zasłonach panelowych!
Japońskie wnętrza, tradycja a nowoczesność
Wnętrza japońskich domów kojarzą się nam zwykle z budynkami, rodem z filmu „Ostatni samuraj” lub też z supernowoczesnymi, lecz niewielkimi rozmiarem, apartamentami w centrach dużych miast. Japończycy są przywiązani do tradycji, dlatego też nawet i we współczesnych, podmiejskich domach można spotkać coś, co stało się inspiracją dla paneli japońskich, chodzi mianowicie o wykonane z lekkiego drewna i papieru ryżowego drzwi przesuwne. Również i w nowoczesnych apartamentach ten element został zachowany, lecz wyewoluował on w kierunku paneli japońskich.
Jak zbudowane są japońskie panele okienne?
Te charakterystyczne głównie dla Japonii, acz spotykane także w innych, sąsiednich krajach, dekoracje okienne są wykonane z bardzo szerokich pasm materiału, który jest przymocowany do specjalnych prowadnic. Rzeczą charakterystyczną jest, że te szyny karniszowe są zwykle kilkutorowe, to znaczy, że każdy z modułów japońskiej zasłony panelowej, jest umieszczony w osobnej szynie. Umożliwia to rozsunięcie, zsunięcie kilku zasłon w jedno miejsce, tak by zajmowały one minimalną ilość miejsca. Z drugiej jednak strony, ograniczona liczba szyn sprawia, że musimy wybrać panele japońskie na wymiar, gdyż nie ma możliwości skorzystać z gotowych modułów.
Gdzie można wykorzystać japońskie panele okienne?
Dekoracje w postaci paneli japońskich sprawdzą się szczególnie dobrze w dwóch zastosowaniach. Pierwszym z nich jest stworzenie, nieco egzotycznej, dekoracji okiennej w postaci zasłon na okna tarasowe. Drugą zaś częstą funkcją jest stworzenie z ich pomocą częściowego połączenia salonu z kuchnią. W praktyce oznacza to, że w zależności od potrzeb możemy rozsunąć lub zsunąć panele japońskie i połączyć lub oddzielić oba wspomniane pomieszczenia!