styl skandynawski • Czego można się po nim spodziewać? Zobacz >>

Styl skandynawski – proste formy, ciepło i jasne wnętrza

styl skandynawski
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

Styl skandynawski skupia w sobie wiele cech innych styli. Łącząc elementy charakterystyczne dla epoki po wojennej w krajach skandynawskich, tworzy bardzo zwartą kompozycję. Styl skandynawski stawia na prostotę i wygodę. Czy ten styl będzie w stanie zawojować cały świat?

styl skandynawski

Zobacz też>> Jak zmierzyć okno pod zasłony?

Charakterystyka stylu skandynawskiego

Styl skandynawski króluje w dekoracji w Polsce. Może to za sprawą szwedzkiego koncernu meblowego, ale trzeba przyznać, że jest to styl bardzo wdzięczny, stawiający na kontakt człowieka z naturą. Przez to styl skandynawski stał się wyznacznikiem połączenia człowieka z pięknem okiełznanych sił natury.

W tym stylu, charakterystyczne są jasne barwy. Od białego przez beże do jasnych odcieni szarego. Istotną rolę w stylu skandynawskim odgrywają również naturalne materiały takie jak drewno czy kamień. Styl skandynawski to poszukiwanie harmonii. Wygoda i komfort to cechy na które mocno stawia się podczas projektowania wnętrz w tym stylu. Zdobienia, takie jak np. obrazy czy zasłony, powinny charakteryzować się dużą kontrastowością, geometrycznymi wzorami i ergonomią. Jeśli chodzi o tkaniny w stylu skandynawskim to świetnie sprawdzi się len. Tkaniny odgrywają tutaj dużą rolę, dlatego powinny być w jasnych kolorach w celu podkreślenia lekkości i naturalności stylu.

porządek, proste i funkcjonalne formy

Dekoracja okna w stylu skandynawskim

Ważnym elementem w dekoracji okna w stylu skandynawskim jest dobór odpowiednich tkanin na firany i zasłony. Ważna jest też kolorystyka. Dobrą praktyką podczas urządzania wnętrz w tym stylu jest szukanie inspiracji w naturze. To znaczy, że powinniśmy dobierać naturalne tkaniny takie jak len lub linen look. Jeśli chodzi o kolory, tutaj powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki kolor będzie najbardziej funkcjonalny? Do salonu będą pasowały jasne tkaniny. Do sypialni wybierzmy te ciemniejsze. Dlaczego? W salonie warto mieć jak najwięcej światła i jasne tkaniny je zapewnią. W sypialni – najlepiej jak panuje półmrok, który uzyskamy stosując tkaniny np. tkaniny dimout.

styl skandynawski

Detale w stylu skandynawskim

Ważnym elementem wystroju w stylu rodem ze Skandynawii są kolorowe dodatki. Królują tutaj kolory turkusowy, błękitny, kolor mięty, zielony i delikatny kolor różowy. Chcąc ożywić stonowane kolory ścian, warto wybrać pastelowe odcienie popularnych kolorów. Świetnie sprawdzą się na zasłonach, czy innych dodatkach dekoracyjnych jak poduszki czy narzuty.

styl skandynawski i jego różne oblicza

Podsumowanie

Styl skandynawski kocha naturalne barwy. Dla jego przełamania warto wybrać dodatki w nieco odważniejszych, ale nadal w pastelowych odcieniach. Firanki powinny być w jasnych barwach, wykonane z naturalnych tkanin. Zasłony mogą posłużyć do ożywienia pomieszczenia i być w nieco odważniejszych kolorach.

Zajrzyj na naszego Facebooka>>

Wpis zamieszczony przez...
Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek

Założycielka firmy Małgorzata Dekoracja i Automatyka Sp. z o.o. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy przy projektowaniu wnętrz, a szczególnie w dekoracji okien.
Przewiń do góry