Rolety rzymskie jak montować ⋆ Małgorzata Poznań

Rolety rzymskie jak montować

12 kwietnia 2021
Zastanawiasz się, jak zamontować rolety rzymskie na twoich oknach? Przeczyataj tego bloga i dowiedz się o wszystkich możliwościach.

Podgląd treści na blogu

Rolety rzymskie szturmem zdobywają rynek aranżacji okiennych. Nic dziwnego, łączą ze sobą funkcjonalność i styl. Najwięcej obaw przed zakupem budzi kwestia montażu. Chociaż można wybrać kompleksowe usługi, od pomiaru, aż po montaż, część osób decyduje się wykonać wszystko samodzielne. Metoda ta sprawdza się kiedy posiadamy potrzebne narzędzia, ale i dryg do majsterkowania, ponieważ nawet mały błąd może kosztować wysoką cenę. Zniszczony sprzęt nadawać się będzie na śmietnik, a ściana lub sufit do remontu. Jak montować rolety rzymskie, aby zarówno prawidłowo spełniały funkcję, ale i pasowały do wnętrza? Na początku musimy zdecydować się na typ montażu. Mamy do wyboru trzy: montaż do sufitu, montaż do ściany, lub montaż na oknie (ramie okna) i każdy krótko opiszemy! 

Rolety rzymskie jak montować do sufitu!

Rolety rzymskie montowane na suficie są obecnie najpopularniejszym trendem aranżacyjnym. Nie dosyć, że dekorują okno, to do tego ścianę nad nim. Kaseta zostaje podwieszona do sufitu za pomocą niewidzialnych uchwytów, ale na samym początku należy wykonać prawidłowe pomiary. Aby roleta rzymska prezentowała się najlepiej musi być szersza o 10 do 20 cm niż wnęka okienna. Jeżeli chodzi o wysokość to powinna być większa o maksimum 30 do 40 cm od wnęki okiennej. Gdy będzie za mało miejsca nad oknem to roleta nie zwinie się prawidłowo i będzie nieestetycznie wyglądać, a poza tym okno będzie o nią haczyło przy każdym otwarciu. Gdy nie mamy wymaganej przestrzeni między oknem a sufitem to w zalecany jest montaż rolety rzymskiej do okna, albo wybór zasłon lub firan. Niewątpliwym plusem tej metody montażu rolet rzymskich jest to, że sami wybieramy odległość jej od okna, czy ściany. W ten sposób możemy również wybrać rolety rzymskie do samej podłogi, niezależnie od wielkości okna i parapetu.

Rolety rzymskie jak montować do ściany?

Drugą praktyką montażu rolet rzymskich jest umieszczenie jej na ścianie. Ta metoda jest bardzo podobna do montażu na suficie. Tak samo roleta musi być szeroka i również potrzebna będzie przestrzeń nad oknem do zawijania jej. Będzie lepszym wyborem wtedy gdy nasze pomieszczenia w których rolety mają zawisnąć są bardzo wysokie, a odległość między sufitem, a oknem wynosi ponad pół metra (roleta na sufit będzie zbyt długa i będzie nieestetycznie wyglądać) lub okno jest małych rozmiarów.

Montaż rolet rzymskich zarówno do sufitu jak i ściany jest inwazyjny, potrzeba będzie wywiercić dziury, czyli nie obędzie się bez wiertarki! Jeżeli chcecie, aby montaż odbył się bezinwazyjnie, najlepszym wyborem będzie montaż rolety rzymskiej na ramę okna!

Rolety rzymskie na okno

Największy standard jeżeli chodzi o rolety, a dodatkowo najłatwiejszy do montażu! Rolety rzymskie na okno sprawdzą się wtedy często je otwieramy. Tylko przy tym rozwiązaniu możemy cieszyć się zarówno z pełni funkcjonalności okna i rolety, jednak musimy pamiętać, że w tym wypadku okno może się w pełni nie otwierać. Nie musimy regulować rolety, aby

otworzyć okno (co ma miejsce przy montażu na ścianę i sufit). Następna zaleta jest taka, że nie musimy wiercić ściany czy sufitu. Po prostu nakładamy specjalne metalowe zawiesia i roleta nie dość, że trzyma się pewnie to i wygląda ładnie. Rolety rzymskie na okno sprawdzą się w połączeniu z zasłonami. Wtedy wybieramy tkaninę firankową do rolety na okno, która przepuści światło dzienne, a my nie będziemy na widoku sąsiadów, druga tkanina (do zasłony)  jest wtedy zazwyczaj zaciemniająca. Pomiar do zakupu rolety rzymskiej na okno musi być bardzo precyzyjny. Mierzymy wysokość skrzydła okna i szerokość szyby. Szerokość rolety powinna być większa o ok. 5 cm od szerokości szyby. Pamiętajmy również aby mechanizm sznurkowy znajdował się po przeciwnej stronie klamki.

A co z roletami rzymskimi duo?

Jak pewnie wiecie, konstrukcja systemów rolet rzymskich duo, znacząco nie różni się od wariantu pojedynczego. Jednak jeżeli chodzi o ich montaż, zachodzą tutaj delikatne zmiany. Przy montażu rolet duo do sufity, po prostu musimy zachować ok 5cm pomiędzy mechanizmami. Umożliwi to swobodne korzystanie z rolet. Jeżeli jednak zdecydujemy się na montaż do ściany, potrzebne będą specjalne podwójne wsporniki. Ale nie ma co się martwić!  Będą wyglądały równie minimalistycznie, co te do rolet pojedynczych. 

Podsumowanie

Jeżeli chodzi o montaż rolet rzymskich. to każda metoda ma swoich fanów i sprawdzi się w innej przestrzeni. Jednak pamiętajcie, że najważniejsze jest mierzenie siły na zamiary i czasem lepiej poprosić o pomoc specjalistę niż samemu walczyć gdy nie ma się umiejętności i doświadczenia.

Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Klaudia
Klaudia
Read More
Szukałam firanek i.....natrafiłam na zakład P.Małgosi . Obsługa na +++++ ilość materiałów jakie pokazała pozwolił trafić na ten właściwy i co ważne niedrogi, a naprawdę nie różnił się niczym od tych oferowanych mi z innych zakładów za dość wysoką cene . Polecam usługi u p Małgosi jeśli ktoś chce za niewysoka cene upiększyć sobie swoje okna 😊 P.Malgosiu jeszcze raz dziękuję 👍
Joanna Zofia
Joanna Zofia
Read More
Jestem estetką której trudno dogodzić, lecz profesjonalizm i dbałość o każdy szczegół w firmie Małgorzata wręcz mnie zaskoczył. Zasłony są perfekcyjnie dobrane do pomieszczeń. Design na wysokim poziomie. Polecam wszystkim!
autor wpisu
Przewiń do góry
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć. Nazywam się Małgorzata Kaczmarek. Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.