okno skandynawskie • Jak "(nie) poprawnie" je dekorować? • MDiA Poznań

Okno skandynawskie – dekoracja okna lidera współczesnej aranżacji

okno-skandynawskie
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

Styl skandynawski w ciągu kilkunastu lat zdominował rynek dekoratorski, a okno skandynawskie i jego aranżacja to temat wielu dyskusji. Wnętrza w tym stylu charakteryzują ciepłe, pastelowe barwy i powściągliwy, nawiązujący do surowej flory Skandynawii, charakter wystroju. Mamy wrażenie, że styl ten staje się po prostu standardem dekoratorskim. Jak natomiast udekorować okno żeby wpasowało się w ten styl?

okno skandynawskie

Okno skandynawskie – jaki powinno mieć charakter?

Okno skandynawskie, czyli… ze wszech miar powściągliwy. Nie chcemy żeby okno zdominowało całe pomieszczenie. Ma po prostu być na swoim miejscu, niczym się nie wyróżniać, tak, żeby idealnie komponować się z pozostałymi elementami wystroju. Decydując się na dekorację wnęki okiennej, możemy spokojnie nadać jej kolor spójny z kolorem ścian. Charakter okna skandynawskiego powinien być niczym nie wyróżniający się. Najlepiej jeżeli zdecydujemy się na lekką firanę z pastelową tkaniną – wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze okno zachwyci poprawnością 😉

Zasłony i firanki – czyli standardowa aranżacja okna w stylu skandynawskim?

Oczywiście, zasłony i firanki świetnie pasują do stylu skandynawskiego. Należy jednak pamiętać, że nie każda tkanina się nadaje. Dlatego, żeby udekorować nasze okno skandynawskie polecamy rozwiązanie najbardziej optymalne – jasne (najlepiej śnieżno-białe) firany i tkanina o gładkiej fakturze w kolorze pastelowym. Jakim? Najbliżej jak się da koloru innych, ale tych bardziej “puchowatych” elementów wystroju: poduszek, kanapy, obić foteli itd. To nada stylu wnętrzu, połączy kolorystycznie pomieszczenie i spowoduje, że w tym pomieszczeniu będzie panowała dobra aura.

okno skandynawskie

Rolety, panele japońskie itd. – co wybrać do nowoczesnego stylu skandynawskiego?

W stylu skandynawskim, ale w jego nowoczesnej, a nie tradycyjnej formie – okno możemy urozmaicić na kilka sposobów. Świetnie w roli dekoracji którą chcemy podkreślić jak proste jest okno skandynawskie sprawdzi się zasłona panelowa, tzw. panel japoński z tkaniny firanowej, a do zasłon wybrać karnisz elektryczny. Czemu nie? 🙂

Świetnie sprawdzą się również rolety rzymskie, które w jasnych kolorach tkanin mocno podnoszą walory dekoracyjne pomieszczeń. Możemy również zdecydować się na ich najnowszą “wersję”, czyli roletę rzymską duo. Co prawda złamiemy nieco styl, ale pomieszczenie zyska na funkcjonalności. Ważne żeby dopasować wszystko kolorystycznie.

Podsumowując…

Okno skandynawskie rządzi się swoimi prawami, a są nimi: prostota, powściągliwość, poprawność itd. Ale to wcale nie oznacza, że musimy je zaniedbywać. W stylu skandynawskim na równi z kolorystyką, minimalizmem powinna iść też spójność kompozycji i jej kompletność. Warto bawić się formą. Ot tak.. dla przyjemności.

Pozdrawiam serdecznie,

MK

Wpis zamieszczony przez...
Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek

Założycielka firmy Małgorzata Dekoracja i Automatyka Sp. z o.o. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy przy projektowaniu wnętrz, a szczególnie w dekoracji okien.
Przewiń do góry