Jak zasłonić skośne okna trapezowe?

22 maja 2021
Skośne okna są wyjątkowo atrakcyjne – często same w sobie stanowią ozdobę wnętrza. Prawdziwą sztuką jest ich aranżacja – zapewnienie w tym przypadku funkcjonalności nie jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom gwarantujemy, że – mimo wszystko – da się to zrobić dobrze.

Podgląd treści na blogu

Decydując się na aranżację skośnych okien, zastanawiamy się jak do tego podejść. Z jednej strony chcemy, żeby okna wyglądały atrakcyjnie, a z drugiej, dobrze byłoby, żeby ich dekorcja okazała się także praktyczna. W dzisiejszym artykule podzielimy się z Wami wiedzą o tym, jak zasłonić skośne okna.

Jak zmierzyć skośne okna?

W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zmierzyć okno, które chcemy “zasłonić”. W tym celu, kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie. Nie obejdzie się bez czegoś do notowania oraz miary (najczęściej wystarczy 5 metrowa). Musimy pamiętać także o tym, że wszelkie pomiary najlepiej robić w dwie osoby. To gwarantuje, że wymiary nie okażą się przekłamane, na przykład z uwagi na niekontrolowane przesunięcie miary. O tym, jak zmierzyć skośne okna, szczegółowo pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Co lepsze – zasłony czy firany na skośne okna?

Aranżując zarówno skośne okna, jak i te tradycyjne, zadajemy sobie pytanie, na co się zdecydować: firany czy zasłony? A może jedno i drugie? Jeśli tak, to w jaki sposób podejść do tego tematu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Decydując się na same firany, prawdopodobnie zależy nam na lekkim rozproszeniu wpadającego do naszego wnętrza światła i skutecznej ochronie przed spojrzeniami z zewnątrz.

Wybierając same zasłony, zależy nam na dużej ochronie przeciwsłonecznej, ale też na wizualnym wzbogaceniu pomieszczenia. Istnieje również możliwość pozostawienia skośnego okna saute. Takie rozwiązanie sprawdzi się w zaledwie niewielu przypadkach. My jednak rekomendujemy “przyodzianie” naszego skośnego okna, głównie ze względów funkcjonalnych.

Realizacja MDiA

Zapoznaj się z szeroką ofertą zasłon na skośne okna.

Jak wygląda zasłanianie skośnych okien w praktyce?

Nie polecamy tradycyjnych karniszy rurowych. Jak zasłonić skośne okna? Bardzo trudne w takim przypadku jest równomierne rozłożenie poszczególnych segmentów tkaniny. Dodatkowo, ta opcja wymaga podpięcia. Skośne okno powoduje ciągłą walkę karnisza (i zasłon) z grawitacją. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zasłony, musimy liczyć się z tym, że ich swobodne przesuwanie będzie niemożliwe. Jedyną opcją jest zawieszenie zasłon po całości karnisza rurowego, a następnie podpinanie materiału z boku. Wadą takiego rozwiązania jest zdecydowany brak funkcjonalności, a także w większości przypadków – nie korzystny aspekt wizualny. Podpięta zasłona sprawdzi się tylko we wnętrzach retro, rustykalnych lub klasycznych.

logo pracowni krawieckiej

Jak zasłonić skośne okna?

Zamiast tradycyjnego karnisza, rekomendujemy wybór szyn karniszowych KS. Ich wzornictwo jest uniwersalne – najczęściej zostają skutecznie zakryte listwą maskującą. Dzięki temu, takie rozwiązanie pasuje do praktycznie wszystkich rodzajów wnętrz. Świetnie sprawdzą się w przypadku firan, ponieważ nie trzeba ich odsłaniać i zasłaniać. Jeśli jednak chcielibyśmy w pełni korzystać z funkcjonalności jakie niosą za sobą zasłony, warto wybrać jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie…

Karnisz elektryczny to świetny sposób na skośne okna

Na skośne okna rekomendujemy właśnie to rozwiązanie. Dlaczego? Karnisz elektryczny skutecznie walczy z grawitacją – zasłonięcie lub odsłonięcie skośnego okna zajmuje kilka sekund, a my w tym czasie możemy usiąść i popatrzeć jak automatyka świetnie sobie radzi. Z uwagi na skos, nie bylibyśmy w stanie samodzielnie manewrować zasłonami. Teraz to możliwe. Dodatkowo, karnisz elektryczny sprawdzi się w wysokich wnętrzach, gdzie użycie tego typu rozwiązań może okazać się nieuniknione. Elektrycznymi zasłonami sterujemy specjalnym pilotem lub swoim smartfonem. Możemy także zaprogramować urządzenie tak, aby automatycznie zaciemniało lub odsłaniało wnętrze, przykładowo o 6:00 i 22:00.

A jak zasłonić inne okna trapezowe?

No dobra, wiemy jak zasłonić okna trapezowe która składają się tyko i wyłącznie ze skosów. Co jednak, gdy do zasłonienia mamy trochę więcej płaszczyzn? Wtedy do akcji musi wejść spora dawka pomysłowości. Przykładowo, tak jak na zdjęciu powyżej, okno to właściwie jeden wielki trapez równoboczny. Po zastosowaniu zasłon na skosy, pozostaje jeszcze do zasłonięcia środkowa jego cześć. Mamy do tego kilka możliwości. Z pewnością, mogły by znaleźć sią tam zasłony jednakże zabierały by trochę za dużo światła. Tutaj więc, nasi klienci zdecydowali się żaluzje zewnętrzne. W ciągu dnia, po podciągnięciu, wpuszczają one do pomieszczania całą masę światłą.

Podobnie jest z innymi oknami trapezowymi. Niektóre o wysokości nawet 7m potrzebują podzielenia w połowie. Wtedy ich dolna część przesuwana jest na zwykłym karniszu elektrycznym (na płasko), a górna cześć po skosie za pomocą systemu skośnego. Daje to świetną możliwość regulacji wpadającego światła w zależności od wysokości na której znajduje się słońce. Wszystko więc to kwestia odpowiedniego zastosowania rozwiązania i nie ma rzeczy “niemożliwych”😃

Podsumowanie

Skośne okna są wyjątkowo atrakcyjne – często same w sobie stanowią ozdobę wnętrza. Prawdziwą sztuką jest ich aranżacja – zapewnienie w tym przypadku funkcjonalności nie jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom gwarantujemy, że – mimo wszystko – da się to zrobić dobrze. Jeśli jednak nadal macie wątpliwości, zachęcamy do kontaktu. Wykwalifikowani specjaliści z pewnością dobiorą najlepsze rozwiązanie do Waszego wnętrza.

Podoba Ci się nasza strona? Oceń nas!

Skontaktuj się z nami:

Tel. kom. +48 601 782 190

Opinie o naszej firmie

Klaudia
Klaudia
Read More
Szukałam firanek i.....natrafiłam na zakład P.Małgosi . Obsługa na +++++ ilość materiałów jakie pokazała pozwolił trafić na ten właściwy i co ważne niedrogi, a naprawdę nie różnił się niczym od tych oferowanych mi z innych zakładów za dość wysoką cene . Polecam usługi u p Małgosi jeśli ktoś chce za niewysoka cene upiększyć sobie swoje okna 😊 P.Malgosiu jeszcze raz dziękuję 👍
Joanna Zofia
Joanna Zofia
Read More
Jestem estetką której trudno dogodzić, lecz profesjonalizm i dbałość o każdy szczegół w firmie Małgorzata wręcz mnie zaskoczył. Zasłony są perfekcyjnie dobrane do pomieszczeń. Design na wysokim poziomie. Polecam wszystkim!
autor wpisu
Przewiń do góry
Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Profesjonalnie zajmę się dekoracją Twoich okien!

- Małgorzata Kaczmarek

Małgorzata Kaczmarek zdjęcie

Cześć. Nazywam się Małgorzata Kaczmarek. Szybko i profesjonalnie doradzę w dekoracji i /lub automatyce Twoich okien.